Ülkenin Vergi Dairesi Başkanına göre, kripto para birimleri Rusya'nın vergilendirme faaliyetleri için benzersiz bir tehdit oluşturuyor.

Ülkenin Vergi Dairesi Başkanına göre, kripto para birimleri Rusya'nın vergilendirme faaliyetleri için benzersiz bir tehdit oluşturuyor. Bir röportajda, ajansının vergi kaçakçıları için dijital para birimi faaliyetlerini yakından izlediğini, ancak dijital para kullanıcılarının blok zincirinde değişmez bir dijital ayak izi bıraktıklarından izlemenin kolay olduğunu kabul ettiğini söyledi. Rusya, kripto para birimlerini bir ödeme yöntemi olarak yasakladı, ancak vatandaşların bunları bir varlık olarak tutmasına izin verdi.

Rusya, Dijital Para Birimlerini Vergiye Tabi Mülk Olarak Görüyor

Rusya, dijital para birimlerini bir ödeme yöntemi olarak yasakladı. Ancak vatandaşların bunları bir varlık olarak tutmasına izin verdi. Ülkenin yasaları, dijital para birimlerini vergiye tabi mülk olarak görüyor. Rusya Federal Vergi Dairesi Başkanı Daniil Egorov, Rusya'nın Medya Holdingi RBC Group ile yaptığı röportajda, dijital para birimlerinin ajansının endişe duyduğu alanlardan biri olduğunu ortaya koydu. Bu piyasayı yakından izliyoruz ve bu ödeme sisteminin vergi tabanını önemli ölçüde aşındırabileceğini anlıyoruz” dedi.

 

Vergi Dairesi, Vergi Kaçakçılığını Engellemek İçin Bir Çözüm Bulma Konusunda Proaktif Olmak İstiyor

2004 yılında Vergiler ve Harçlar Bakanlığı'nın yerini alan Vergi Servisi, dijital para vergi kaçakçılığını temelli engelleyen bir çözüm bulma konusunda proaktif olmak istiyor. Rusya, kripto para birimleri aracılığıyla şüpheli vergi kaçakçılığını engellemek veya sektörden daha fazla vergi toplamak isteyen ilk ülke olmayacaktı. Daha önce, Amerika Birleşik Devletleri'nde Biden yönetimi, sektörden daha fazla vergi toplamayı amaçlayan Altyapı Yasasını onayladı. ABD Hazinesi bir raporda, “Kripto para birimi, vergi kaçakçılığı da dahil olmak üzere geniş çapta yasa dışı faaliyetleri kolaylaştırarak halihazırda önemli bir tespit sorunu teşkil ediyor” dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ