Bu yazımızda sağlam para kavramı ile ilgili olarak bilgi vermek ve Bitcoin ile ilgisini açıklamak istiyoruz.

Bu yazımızda sağlam para kavramı ile ilgili olarak bilgi vermek ve Bitcoin ile ilgisini açıklamak istiyoruz. Bir malın zaman içerisinde satılabilirliği, geleceğe değer biçme kabiliyetini ifade etmektedir. Bu durum sahibinin servetini muhafaza etmesine izin vermektedir. Paranın değer deposu olması zaten bu anlama gelmektedir. Bir malın zaman içerisinde satılabilmesi için, çürümeye ,korozyona ve diğer bozulma türlerine karşı dayanıklı olması gerekir.

Servetlerini  balık, elma veya portakalda uzun vadede saklayabileceğini düşünen kişilerin kötü bir tecrübeyle ders aldıklarını ve muhtemelen bir süreliğine servet biriktirmek için çok az sebeplerinin kaldığını söylemekte bir sıkıntı bulunmamaktadır. Zaman içerisinde fiziksel bütünlük gerek şarttır ama yeterli bir şart değildir.

Malın değerini muhafaza etmesi için sahibinin elinde bulundurduğu süre boyunca malının arzının çok fazla artmaması gerekir. Tarih boyunca para biçimlerinin ortak özelliği, mevcut birimlerinin değerini korumak için. Yeni birimlerin üretimini kısıtlayacak bazı mekanizmaların varlığıdır.

Yeni paraların daha doğrusu para birimlerinin üretilmesindeki göreceli güçlük paranın sağlamlığını belirliyor. İşte bu nedenle arz artışı zor olan para sağlam para olarak biliniyor. Ucuz para ise arzı büyük artışlara elverişli olan paradır.

 Sağlam parayı açıkladıktan sonra Bitcoin’e baktığımızda Bitcoin’in sağlam paranın özelliklerini taşıdığını görmekteyiz. Bitcoin arzı itibariyle sınırlı ve arz artışı itibariyle zor bir para. Bu nedenle de Bitcoin sağlam paradır.      

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ