Bitcoin hediye dolandırıcılığı yeni olmasa da, bilgisayar korsanları, mağdurları yaklaşık 2 milyon dolar dolandırmaya yardımcı olan yeni bir numara kullanıyor:

Sahte Elon Musk Dolandırıcıları, Bitcoin

Bitcoin hediye dolandırıcılığı yeni olmasa da, bilgisayar korsanları, mağdurları yaklaşık 2 milyon dolar dolandırmaya yardımcı olan yeni bir numara kullanıyor: kurbanları girişimci Elon Musk'a ait olduklarını düşünmeleri için kandırmak üzere tasarlanmış özel adresler söz konusu.

Dolandırıcılar uzun zamandır kasten kullanıcılardan para çalmak için kimliğe bürünme saldırılarını kullandı, Musk gibi davranmak popüler bir yaklaşım oldu. 2018'in sonlarında Twitter, doğrulanmış bir hesap kullanarak bir Elon Musk taklitçisi tarafından sahte bir kripto dolandırıcılığı yayınını teşvik ettikten sonra dikkat çekti.

Özel kripto adresleri, kullanıcıları güvenilir olduklarını düşünmeleri için kandırmayı amaçlayan kelimeler, adlar veya kelime öbekleri içerir. Siber güvenlik firması Adaptiv'e göre, bilgisayar korsanları yakın zamanda Musk'ın adını içeren Bitcoin özel adreslerini kullanarak başarı elde etti.

Adaptive, hediye dolandırıcılıklarında Musk'ın adını kullanarak Bitcoin adreslerinin kullanımını izledi ve 66 benzersiz adres topladı. Bu adreslerin Nisan 2020'den beri 201 bitcoin aldığını buldular.

ZDNet tarafından yapılan ayrı bir araştırma, Bitcoin özel adreslerinin çoğunun, bilgisayar korsanlarının devraldıkları ve dolandırıcılıklarını yayınlamak için kullandıkları YouTube canlı akışları aracılığıyla paylaşıldığını buldu. Bu dolandırıcılık genellikle ünlü veya marka için önemli bir olayı anmak için yapıldı.

 İlk olarak, bilgisayar korsanları çok sayıda takipçisi olan YouTube hesaplarını devralır ve hesap adını ve görsel düzenini Elon Musk gibi bir ünlüye veya markaya benzeyecek şekilde değiştirir. Daha sonra genellikle dolandırıcılıklarını yayınlayan canlı bir akış başlatırlar ve kullanıcılara dolandırıcılık adresine Bitcoin gönderirse karlarının iki katına çıkacağına söz verirler.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ