Şanghay şehri Hükümeti, bir metaverse gücüne dönüşmesine yardımcı olacak bir grup kılavuz önerdi.

Şangay, 2025 yılına kadar 52 Milyar Dolarlık Metaverse Büyümesi Hedefliyor

Eylem planı, belediyenin 52 milyar dolarlık bir metaverse ekonomisi inşa etme hedeflerine ulaşmak için odaklanması gereken teknolojilerin her birini tanımlarken, aynı zamanda bölgede 10 yenilikçi şirketin kurulmasına yardımcı oluyor.

Şangay Metaverse Geliştirme Planı Oluşturuyor

Metaverse, dünyadaki büyük ülkelerin ve şehirlerin ilgisini çeken bir teknoloji olarak ortaya çıkıyor. Çin'in nüfus bakımından en büyük şehri olan Şangay, kendisini metaverse endüstri faaliyetleri için önemli bir merkeze dönüştürmek üzere bir plan sunduğu belgeyi yayınladı. Bu odağın ana hedeflerinden biri, şehirde 52 milyar dolarlık bir metaverse kümesini büyütmek.

Bu amaçla, şehir, metaverse endüstrisinde en az 10 yenilikçi lider kuruluşa ve metaverse ile ilgili teknolojileri sunan 100 şirkete ev sahipliği yapmayı planlıyor ve bunların tümü uluslararası erişime sahip. Belge, bu hedefe ulaşmak için sanal işletmelerin varlığı, sanal gerçeklikle eğitim ve sanal bir unsurla turizm ve eğlence gibi farklı faaliyetlere ve sektörlere dijital bir bileşen eklemeyi içeren bir dizi görev önermektedir.

Metaverse'e Yatırım Yapmak

Yayınlanan belge, şehrin istenen hedefe ulaşmak için ne kadar yatırım yapmayı planladığını doğrudan belirtmese de, hükümetin metaveren endüstrileri desteklemek, yatırım sübvansiyonları, faiz indirimleri ve diğer teklifleri sunmak için bir dizi özel fon kurması gerekeceğinden bahsediyor. Teknoloji araştırma ve geliştirmeyi desteklemek için yasa ve yönetmeliklere uygun teşvikler.

Belge ayrıca, gelecekte daha iyi bir metaverse elde etmek için geliştirilmesi gereken bazı temel teknolojiler olarak görüntüleme ve işlemci teknolojisi de dahil olmak üzere bir dizi teknolojiden bahsediyor. Aynı şekilde 5G ve yapay zeka gibi veri aktarım teknolojilerinden de planda bahsediliyor.

Ülkeyi modernize etmek için ulusal bir plan olan “Dijital Yeni Anlaşma”nın bir parçası olarak metaverse ile ilgili projelere 177 milyon dolar yatırım yapma planı sunan Güney Kore de dahil olmak üzere diğer ülkeler de metaverse kavramıyla ilgileniyorlar . Dubai ayrıca , vatandaşlarına bir sanal gerçeklik hükümeti deneyimine sahip olma fırsatı vermek için hükümet metaverse'ini hazır hale getirmek için hareket ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ