Ünlü ekonoimst Şant Manukyan geçtiğimiz günlerde kripto para piyasasına dair son gelişmeleri değerlendirdi.

Ünlü ekonoimst Şant Manukyan geçtiğimiz günlerde kripto para piyasasına dair son gelişmeleri değerlendirdi. Değerlendirmelerin odağında Bitcoin ve Kazakistan vardı.

Kazakistan’ın Bitcoin madenciliğinde dünyada ikinci sırada er almasından hareket Manukyan Çin’in katı bir şekilde kendi sınırları içerisinde uyguladığı Bitcoin madenciliği yasağına vurgu yaparak ülkeden çıkmaya başlayan madencilerin farklı bölgelere gittiğine işaret ediyor.

Manukyan Bitcoin madencilerinin özellikle liberal yapısından dolayı Amerika’yı tercih ettiklerini belirtiyor. Bir diğer lokasyonun da gerek enerji fiyatları gerekse de coğrafi yakınlık nedeniyle Kazakistan olduğunu ifade eden Manukyan, Kazakistan ikliminin de madencilik açısından son derece elverişli olduğunu vurguladı.

Manukyan Futbol sahası büyüklüğünde olan ve 24 saat boyunca çalışan bir bilgisayar sitemi için soğutma maliyeti düşük olan bölgelerin dikkat çekici olduğuna işaret ederek bu bağlamda Rusya’da soğuk bölgelerde Bitcoin madenciliğinin yapıldığını vurguluyor.

Kazakistan’da yaşanan olaylarla ilgili olarak Manukyan, Kazakistan’da madenciliğin etkilendiğini bilgisayar gücündeki düşüşten anlayabildiklerini ifade ederek, sert bir düşüş olduğunu ancak bu gerilemenin Çin’in yasak kararını aldığı dönemdeki kadar büyük olmadığını vurguluyor.

Manukyan, şahsi tahmininin Kazakistan’daki olayların çok büyük fiyat hareketine neden olmadığı şeklinde olduğunu vurguluyor. Manukyan FED’e yönelik beklentinin netleşmesiyle kripto para piyasasının da normale döneceğini ifade ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ