SophosLabs tarafından kripto para istihbarat şirketi CipherTrace ile birlikte yapılan bir araştırma, cinsel şantaj dolandırıcılıklarının karlı bir iş olduğunu ortaya koydu.

Şantaj Yapan Kripto Dolandırıcılarının Korkunç Bir Şekilde Başarılı Olduğunu Kanıtlandı

SophosLabs tarafından kripto para istihbarat şirketi CipherTrace ile birlikte yapılan bir araştırma, cinsel şantaj dolandırıcılıklarının karlı bir iş olduğunu ortaya koydu. 1 Eylül 2019 ve 31 Ocak 2020 arasında, bu yolla dolandırıcılık yapan siber suçlular tarafından kazanılan yaklaşık 500.000 dolarlık kâr söz konusu.

Rapora göre, modus operandi dolandırıcıların mağdurlara e-posta yoluyla bilgisayarlarının hacklendiğini ve pornografik sayfalara ziyaret geçmişleri hakkında bilgi aldıklarını söyledi.

Daha sonra mesajın alıcısını zorla almaya başladılar ve ödeme olarak 800 dolarlık Bitcoin (BTC) istediler.

Büyük suç girişimleri cinsel şantaj dolandırıcılıklarının arkasında olabilir

Soruşturma, bu dolandırıcılıkların arkasındaki siber suçluların çoğunun geniş ve organize bir ağa bağlı olduğunu ortaya koydu. SophosLabs ve CipherTrace tarafından araştırılan cüzdanların diğer suç işletmelerine bağlı olduğu bulundu.

SophosLabs, bu cüzdanlarla ilgili raporda şunları vurguladı:

“Paranın bu cinsel şantaj dolandırıcılıklarından fiziksel olarak nereye gittiğini izlemek zor bir çaba. Sağlanan 328 adresten CipherTrace, adreslerin 20'sinin kendisiyle ilişkilendirilmiş IP verisi olduğunu belirledi, ancak bu adresler VPN'lere veya Tor çıkış düğümlerine bağlıydı - bu nedenle sahiplerinin coğrafi konumlarını belirlemede yararlı olmadı. ”

Bazı cüzdanlar WallStreetMarket, Hydra Market ve FeShop gibi karanlık web pazarlarına kadar uzanıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ