Giderek daha fazla sayıda Bitcoin tutan kişiler kripto para birimlerini borsalarla uğraşmaktansa soğuk cüzdanlarda saklamayı tercih ediyor gibi görünüyor.

Kripto analitik platformu Santiment dijital varlık borsalarında tutulan Bitcoin miktarının son zamanlarda %6'nın altına düştüğünü belirtti. Rakamlar en son Aralık 2017'de bu kadar düşüktü.

Merkezi platformlara olan güvenin azalması, FTX'in (iflas etmeden önce kendi alanında liderlerden biri) iflasından kısa bir süre sonra yoğunlaştı. Binance, son birkaç ay içinde Bitcoin çıkışlarında da artış gördü ve bu durum birçok kullanıcının üçüncü taraf bir emanetçi yerine kendi kendine saklamaya güvenmeyi tercih ettiğini gösteriyor.

BTC Sahipleri Borsalara Güven Kaybetmeye Devam Ediyor

Santiment tarafından analiz edildiği üzere, borsalarda tutulan Bitcoin arzı, son beş buçuk yılın en düşük noktası olan %5,84'e düştü.

2022'nin başında emanetçilerden kendi kendine saklama yöntemlerine hızlı geçiş başladı ve sonraki aylarda da devam etti. Merkezi platformlarda yerleşik BTC miktarının %7'nin altına düştüğü geçen yıl Kasım ayından sonra keskin bir düşüş yaşandı.

FTX iflası önemli bir faktör olarak kabul edilebilir. O zamanlar birçok yatırımcı, değeri 32 milyar doları aşan bir zamanların önde gelen kuruluşunun şok edici çöküşünü göz önünde bulundurarak borsalara olan güvenini kaybetti.

Dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, geçen yıl Aralık ayında (CEO Zhao'ya göre) FUD tarafından tetiklenen büyük bir müşteri para çekme dalgasına tanık oldu.

CZ, şirketinin sağlam bir emanetçi olarak kalacağına dair güvence verdi ve insanların orada kripto para varlıklarını saklarken kendilerini güvende hissetmeleri gerektiğini öne sürdü. Herhangi bir şüphesi olan geri kalanlar, zulalarını soğuk cüzdanlara aktarmaktan çekinmemeli, diye ekledi.

Binance'teki Son BTC Çıkışları

CryptoPotato'nun bu hafta başlarında bildirdiği gibi, 160.000'den fazla BTC (o sırada 4.6 milyar dolar değerinde), tarihindeki en büyük tek para çekme olarak tanımlanan işlemde platformun cüzdanlarından birini bıraktı. Analist Colin Wu, "Binance soğuk cüzdanının dahili olarak yeni bir adrese ayarlandığını ve yeni adresin para alındıktan sonra dışarı aktarılmadığını" öne sürerek harekete daha fazla ışık tuttu.

Şirketin bir gün önce ağ tıkanıklığı nedeniyle BTC çekme işlemlerini geçici olarak askıya aldığını belirtmekte fayda var. Rahatsızlık birkaç saat sürdü ve operasyonlar normale döndü.

İlerleyen saatlerde yaşanan sıkıntıları gideren borsa, kullanıcılarına sabrı için teşekkür etti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ