Bir rapora göre, Sao Paolo Üniversitesi (USP) adlı bir Brezilya üniversitesi yakın gelecekte Metaverse içinde araştırma yapacak.

Sao Paolo Üniversitesi (USP) Metaverse

Bir rapora göre, Sao Paolo Üniversitesi (USP) adlı bir Brezilya üniversitesi yakın gelecekte Metaverse içinde araştırma yapacak. USP'nin resmi web sitesine göre araştırma, insan davranışı, 3D modelleme, psikoloji ve artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) cihazlarının etkinliği ile ilgilenen araştırma grupları tarafından yürütülecek. Üniversite, katılımcıların Metaverse'in insan etkileşimlerini nasıl etkilediğini anlamalarını garanti etmek için bu ilgi alanlarının teknolojilerle uyumlu olmasını sağlayacaktır.

Sao Paolo Üniversitesi'nde Profesör olan Marcos A. Simplicio Jr., üniversitenin bir ortaklık yoluyla ilk kez bir NFT (değiştirilemez token) aldığını vurguladı. Bu token, diğer akademik kurumlarla işbirliği içinde inşa edilen United State of Mars (USM) Metaverse'deki bir gayrimenkul mülküdür.

Simplicio, "USP, Güney Amerika'da Metaverse'inin gelişimini desteklemek için USM ile işbirliği yapan ilk üniversitedir" dedi. Bu işbirliği, Ripple tarafından finanse edilen Üniversite Blok Zinciri Araştırma Girişimi (UBRI) olarak adlandırılan bir anlaşmadan kaynaklanan araştırmacılarla ortak bir girişimden oluşacak.

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) Panelistleri Metaverse için Davul Desteği

Rapora göre ortaklık, farklı üniversitelerden oluşan UBRI adlı devam eden bir anlaşmanın parçası. Son aylarda, Dünya Ekonomik Forumu'nun Yıllık Toplantısında devam eden mevcut tartışma tarafından bile desteklenen Metaverse çevresinde çok fazla vızıltı oldu.

Cointelegraph tarafından hazırlanan bir rapora göre, Metaverse'i çevreleyen fırsatlar, WEF'in Perşembe günü tamamlanan Yıllık Toplantısında kısaca tartışıldı. Daha özel olarak, “Metaverse'in Olanakları” olarak adlandırılan panel, Metaverse teknolojilerinin çocukların öğrenmesini geliştirmek için nasıl kullanılabileceğine dair bazı önemli soruları araştırdı. Hoda AlKhzaimi, Abu Dabi New York Üniversitesi'nde araştırma görevlisi yardımcısı; High Fidelity'nin kurucu ortağı Philip Rosedale; Lego Group'un başkan yardımcısı Edward Lewin; Magic Leap'in CEO'su Peggy Johnson; ve Mindfire Vakfı'nın kurucusu Pascal Kaufmann panelin üyeleriydi.

Edward Lewin şunları söyledi: "İnternet kullanan her üç kişiden biri çocuklar ve genç yetişkinler, bu yüzden Metaverse'in ve diğer tüm ileri teknolojilerin gelecekteki kullanıcıları olacaklarını göz önünde bulundurarak, çocukların bakış açısıyla inşa etmeyi vurgulamamızı istiyorum."

Lewin, bir yanardağ örneği aracılığıyla AR'nin çocukların günümüzde bilgi edinme şeklini nasıl değiştirebileceğini ele almaya devam etti. Çocuklar bir 2D kitap aracılığıyla bir yanardağ hakkında bilgi edinir ve bir AR ortamında tanık olurlarsa, onlara iki farklı deneyim sunacağını ve böylece net bir bakış açısı kazanmalarına yardımcı olacağını söyledi. “Gelecek nesiller için öğrenmenin mükemmel bir yolu olabilir” diye ekledi.

Metaverse çevresindeki gelişmelerle ilgili bir soruyu yanıtlayan Johnson, yapı taşlarının yerinde olduğunu söyledi. “Hala gelişim aşamasında, ancak teknoloji kesinlikle dijital bir geleceğe doğru ilerliyor” diye ekledi. Ek olarak, tıp alanında AR teknolojisini kullanmanın avantajlarını belirtti ve Metaverse'in farklı sektörlerde karmaşık görevleri kolaylaştıracağını öngördü.

Sao Paolo Üniversitesi (USP) ve Amerika Birleşik Devletleri (USM), yakın zamanda Radio Caca'dan yeniden markalaşarak, Metaverse'in teknik, yasal ve ekonomik yönlerini çevreleyen araştırmaları yürütmeyi amaçlayan bir ortak girişim duyurdular.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ