Bitcoin 12 senelik tarihi boyunca mucidi Satoshi Nakamoto 'nun kim olduğu tespit edilmedi.

Bitcoin 12 senelik tarihi boyunca mucidi Satoshi Nakamoto 'nun kim olduğu tespit edilmedi. Bugün piyasa değeri 1 trilyon dolara ulaşan Bitcoin 'in mucidinin kim olduğunun tespit edilmemesi beraberinde bazı soruları gündeme getirdi. Bunlardan bir tanesi de bu bilinmezliğin Bitcoin 'e ne kattığı ? 

Bitcoin İçin Psikolik Bir Tahlil

Bitcoin gibi şeffaf ve demokratik bir sistemin mucidinin bilinmemesi ortaya bazı psikolojik gerçeklikleri deortaya koyuyor. Bunlardan bir tanesi güven duygusu. Sistemin kendisine bir güven var ve bu güven sistemin yazılmalarından  daha çok yazılımın kendisine yönelik. Bilindiği üzere Bitcoin herhangi bir kimsenin ya da örgütün ürünü olarak karşımıza çıkmadı. Bitcoin tamamen şeffaf bir matematiksel formülden ibaret .İşte bu nedenle psikolojik bir duygu olan güven duygusu ile varlığını devam ettiriyor.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Nakamoto bu güven duygusu ile ilgili olarak şu cümleleri ifade etmişti: 'İhtiyaç duyulan şey kriptografik  kanıta dayalı , güven duyulması gereken üçüncü taraf gerektirmeden rıza gösteren iki taraf arasında işlem yapılmasını sağlayan bir elektronik ödeme sistemidir.' Ancak Nakamoto Şubat 2009 'da bu güven duygusunun kötüye kullanıldığını ifade eder ve ' Konvansiyonel para birimlerinin kökeninde yatan problem, sistemin işlemesi için gereken güvendir. Para birimini değerli tutması için Merkez Bankasına güvenmek zorundayız. Ancak yasal para birimlerinin tarihi bu güvene ihanetlerle doludur 'der.

Evet ! Nakamoto bilinmezliğin Bitcoin 'e kattığı en önemli değer güven oldu. Ayrıca Nakamoto bilinmezliği Bitcoin için bir de gizem oluşturdu. İşte bu gizem insanlarda bir diğer psikolojik duygu olan merakı uyandırdı. Bitcoin 'e yönelik olarak oluşan bu merak ile insanlar Bitcoin ve kripto para alanına yöneldi. Artan ilgi işte Bitcoin ve kripto para alanının büyümesinin en büyük nedeni. Ntice olarak sadece mucidi olması yönüyle değil , Nakamoto bilinmezliği ile de Bitcoin 'e çok şey kattı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ