Satoshi Nakamoto

Bitcoin'in yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto'nun kimse kim olduğunu yada ne olduğunu bilmiyor (grup/insan). Aslında şuan Bitcoin piyasası sönmüş bir yanardağın üstünde gibi duruyor. Esrarengiz Satoshi elindeki Bitcoinlerin hepsini bugün satsa acaba ne olurdu? Teknoloji dünyasındaki en büyük sırlardan biri Satoshi Nakamoto'nun kimliğidir.Onun kim olduğunu, nerede olduğunu yda milyonlarca Bitcoin ile ne yaptığını kimse bilmiyor. 

Satoshi Nakamotonun neredeyse tam 1 milyon adet Bitcoin'e sahip olduğu tahmin ediliyor. Johns Hopkins Üniversitesi'nden kripto paralar ile ilgilenen profesör Matt Green, Nakamoto'nun istediği takdirde kripto para çıkartabilme yetkisine sahip olduğunu söylüyor.

 Bitcoin, 2140 yılına kadar ulaşması beklenen 21 milyonluk sonlu bir kaynağı vardır. (Yani isterse bu sayıyı arttırabilir demek.) Nakamoto'nun 1.000.000 adet Bitcoin'e sahip olması, tüm oranının %5'ini buluyor.

San Francisco'da yaşayan bir Bitcoin yatırımcısı Ben Yu, Nakamoto'nun Bitcoin'deki hissesinin son derece önemli olduğunu söylüyor.

"Bitcoin küresel bir para birimi olma rolünü yerine getiriyorsa, Satoshi Nakamoto muhtemelen dünyanın en zengin insanı ve ayrıca ABD hükümetinin altın maddesinde tuttuğu gibi Bitcoin'in nihai tedarikinden orantılı olarak daha yüksek bir pay alması" dedi.

Yu'nun hesabına göre söyleninler doğru oluyor. ABD hükümeti, dünyadaki en fazla altın rezervine sahip, yaklaşık 8.000 ton. Bu, dünyanın toplam rezervinin % 4'ünden biraz daha az, Bitcoin'deki Nakamoto'nun % 5 hissesinden daha az.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ