Çoğu zaman Bitcoin'le yeni tanışan insanlar, Bitcoin'in yıllar önce çıktığından da habersiz oluyorlar. Bitcoin fikri ilk kez 2008 yılında metzdowd.com'da "Satoshi Nakamoto" adlı bir kişinin The Cryptography Mailing  listesine Bitcoin başlıklı bir makale yayınlamasıyla ortaya atıldı. Çok geçmeden 2009 yılında aynı kişi Bitcoin yazılımını çıkararak tüm dünyanın kullanımına sundu.

Peki kimdir bu Satoshi Nakamoto? Bu soru hala tüm kripto para dünyası üzerinde bir soru işareti bırakıyor. Bu yazıda bir kaç tanesine değineceğimiz konu hakkında dikkatleri üzerine toplayan pek çok kişilik var. Öncelikle Nakamoto hakkında bildiklerimizi gözden geçirecek olursak, bildiğimiz ilk şey Nakamoto'nun tek başına çalışmamış olması. İlk başlarda diğer geliştiricilerle forum ve email yoluyla sık sık irtibata geçiyordu. Başka insanlardan tavsiye alırken kaynak kodunu sürekli geliştirmekteydi. Bu grup insanlarla irtibatı tamamen kesilene kadar bu böyle devam etti. 2010 yılında Bitcoin dünyasının başka bir figüran ismi olan  Gavin Andresen'a yazılım kodunun repozitoru ve önemli fonksiyornlarını devretti. Yazılım koduyla beraber, bitcoin.org ve bir kaç tane domain ismini de teslim etti. Bunu yaptıktan sonra Nakamotu daha az irtibat kurmaya başladı taki tamamen kaybolana kadar.

Nakamoto'nun kendisi Japonya'da yaşayan 37 yaşında bir erkek olduğunu iddiya ediyor. Bir çok insana göre bu iddia doğruyu yansıtmıyor. İngilizce bilgisi neredeyse mükemmel bir seviyede, Bitcoin yazılımı da Japonca dilinden hiçbir buluntu içermiyor. Tüm yaşantısını Japonyada sürdürmüş biri için ilginç bir durum.

Tahmin edilen kişilikler

Şimdiye kadar siz de Bitcoin'in mucidi hakkında pek çok gizem olduğunun farkına varmışsınızdır. İnternet aleminde gizemli konular çok merak edilip ilgi uyandırır (belki de daha çok çözüme kavuşturulması istenir). Durum böyle olunca, yazılımcı ve aynı zamanda topluluğun aktif bir üyesi olan Stefan Thomas, Nakamoto'nun forumda yaptığı paylaşımların ne tür aralıklarla ve günün hangi saatlerinde olduğuna dair bir araştırma yaptı. 500 üzeri paylaşımla böyle bir araştırmadan kayda değer bir şeyler çıkması mümkün görünüyordu. Araştırmaları sonucunda çıkan tabloda Nakamoto'nun sabah 5 ile 11 GMT saatleri aralığında çok az veya hiç paylaşım yapmadığı göründü. Büyük ihtimalle Nakamoto bu zaman aralığında uyuyordu. Dünya üzerindeki farklı zaman dilimlerine baktığımızda, Nakamoto muhtemelen doğu zaman dilimi ve orta zaman dilimi içinde bulunan Kuzey Amerika'nın bir bölgesinde yaşıyor. Orta Amerika, Karayipler ve Güney Amerika da ihtimaller içinde.

Nakamoto'nun dünyanın neresinde yaşadığını bilmek önemli bir bilgi olurdu elbette, yalnız bu bile başlı başına onun gerçek kimliğine ulaşmamıza yetmez. Satoshi Nakamoto deyince tek bir kişiden mi ya da bir gruptan mı bahsettiğimizi bilmiyoruz. Bir çok önde gelen yazılımcı Bitcoin kodunun tek bir kişi tarafından yazılamayacak kadar iyi olduğunu düşünüyor. Kodu okuyan güvenlik araştırmacısı Dan Kaminsky, Satoshi Nakamoto'nun ya bir grup insan ya da "gerçek bir deha" olduğunu söylüyor.

Zaman zaman Satoshi Nakamoto olduğu iddia edilen kişilere gelecek olursak:

2011 yılında The New Yorker'da Joshua Davis'in yazdığı bir makalede, Nakamoto'nun kişiliğinin bir kaç muhtemel şahsa indirgendiği duyuruldu. Bunların arasında en önemli isimlerden Finlandalı ekonomi sosyoluğu Dr. Vili Lehdonvirta ve Irlandalı öğrenci Michael Clear yer alıyordu. Her ikisi de daha sonra bu iddiaları yalanladı.

Ekim 2011'de, Adam Penenberg üç ismin Satoshi Nakamoto olduğuna dair kanıtlar bulduğunu iddia etti, bu kişiler Neal King, Vladimir Oksman ve Charles Bry idi. Fast Company için yazan araştırmacı bir gazeteci bu üç ismin bir uygulama için aldıkları bir patent'te “computationally impractical to reverse” diye bir deyim geçtiğini buldu. Aynı deyim Bitcoin belgelerinde de geçiyordu. Daha fazla kanıt sunabilmek adına Bitcoin.org domaininin bu patent'ten üç gün sonra alındığını gösterdi.

Mayıs 2013'te Ted Nelson, Japon matematikçi Shinichi Mochizuki'nin Satoshi Nakamoto olduğuna dair spekülasyonda bulundu, bu spekülasyonlar daha sonra The Age gazetesinde herhangi bir kaynak gösterilmeden reddedildi.

Yine 2013'te Nakamoto, Silk Road sahibi Ross William Ulbricht ile ilişkilendirildi. Bu iddialar iki İsrailli matematikçi Dorit Ron ve Adi Shamir'in yazdığı bir makalede dillendirildi. Bunu Blockchain üzerinde yaptıkları bir analize dayandırdılar. Daha sonra bu iddialarından vazgeçtiler.

Dorian Nakamoto

Tüm bunların başında bu zamana kadar en çok bilinen spekülasyon 2014 yılının Mart ayında ortaya atıldı. Newsweek dergisinde gazeteci Leah McGrath Goodman tarafından yazılan bir makalede, Amerika'da yaşayan Japon Dorian Satoshi Nakamoto tespit edildi. Tam da newsweek'in aradığı bir şey. Dorian Nakamoto çabucak iddialara verdiği bir cevapta "Bitcoin'i ben yaratmadım, ne Bitcoin'e yatırım yaptım ne de Bitcoin üzerinde çalışmam var. Newsweek rapronu koşulsuz şartsız reddediyorum" dedi. Newsweek haberinden sonra Dorian Nakamoto'nun evinin önünde toplanan ve evden çıkınca onu takip eden gazeteciler yüzünden Dorian Nakamoto, Newsweek'e dava bile açtı. Bitcoin topluluğu, Andreas Antonopoulos'un başlattığı bir kampanyada Dorian Nakamoto'ya destek verdi.

Newsweek'in bu haberi Satoshi Nakamoto'nun kimliği hakkında dünya çapında ilgi uyandırdı. Bu olaydaki en önemli şey belki de Satoshi Nakamoto'nun yıllar sonra sessizliğini bozmasıydı. p2pfoundation sitesinde, Satoshi Nakamoto en son paylaşımına yaptığı bir cevapta "ben Dorian Nakamoto değilim" yazdı.

Tüm bunlardan sonra Satoshi Nakamoto hakkında emin olduğumuz tek şey, onun hakkında pek de bir şey bilmediğimiz gerçeği. Acaba o tek başına devrim niteliğinde bir protokolu geliştiren bir dahi mi? yoksa Satoshi Nakamoto bir grubun takma adı mıdır? Nakamoto'nun elinde yaklaşık bir milyon bitcoin tuttuğuna inanılıyor. Kimliği internette en çok sorulan gizemler arasında tazeliğini hala kuruyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ