Kripto para öncüsü David Chaum, orijinal dijital nakit vizyonunu canlandırmaya devam ediyor.

Satoshi’nin Esin Kaynağından Çarpıcı Dijital Para Açıklaması

Kripto para öncüsü David Chaum, orijinal dijital nakit vizyonunu canlandırmaya devam ediyor. Ünlü bir kriptolog olan Chaum, geçtiğimiz aylarda fiziksel bir paranın yerine geçecek güvenli, hız ve ölçeklenebilirliğe sahip yeni bir dijital para birimi olan Praxxis'i ihraç edeceğini söylemişti.

Bu yeni dijital para biriminin amacı, Chaum'un Satoshi Nakamoto'nun bitcoin ile ilgili orijinal vizyonunu “tamamen elektronik eşler arası bir model” olma görüşünü yerine getirerek uygun bir ödeme aracı olarak hizmet etmekti. Praxxis, geçen yılın başlarında başlatılan Elixxir blockchain üzerine inşa edilmişti.

Elixxir Başkanı Jim Dolbear  “Bitcoin’in nakit olmadığını bir dijital para birimi olduğunu vurguluyor. Bir diğer ifadeyle bir değer deposu.  Ancak paranın en önemli özellikleri eksik. Ödemeleri destekleme konusunda yaptığımız şey, elektronik paraya benzer şekilde bitcoin gibi bir değer deposu.”

Chaum, ilk dijital para biriminin babası Ecash olarak biliniyor. 1982 yılında verdiği tez aynı zamanda Satoshi’nin bitcoin tanıtım yazısında esin kaynağı olmuştu. Aynı zamanda blok zinciri protokolü öneren ilk bilinen eser olarak da görülüyor. Chaum 1990 yılında Ecash'ı uygulamak için bir şirket kurdu. Şirket 1998 yılında iflas etti.

Ecash kısa ömürlü olmasına rağmen, Chaum Praxxis'in farklı bir kaderiyle karşı karşıya kalacağına inanıyor. Chaum'a göre, mevcut blok zinciri çözümleri, ölçeklenebilirliğin, merkezsizliğin ve güvenliğin hepsinin tek bir protokol tarafından yerine getirilemediği blok zinciri üçgeninde tutuluyor. Chaum, insanların bu eski paradigmadan kurtulma zamanının geldiğine inandığını çünkü bu model altında tasarlanan blok zincirlerinin “aslında işe yaramaz” olduğunu söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ