Dünyanın en kârlı şirketi Saudi Aramco'nun girişim kolu, blockchain tabanlı petrol ticaret platformu Vakt'a 5 milyon dolar yatırım yaptı.

Saudi Aramco Energy Ventures, Petrol Blok Zinciri Platformu Vakt

Dünyanın en kârlı şirketi Saudi Aramco'nun girişim kolu, blockchain tabanlı petrol ticaret platformu Vakt'a 5 milyon dolar yatırım yaptı.

Salı günü haberi açıklayan Vakt, Saudi Aramco Energy Ventures'ın şu anda 12 hissedarından biri olduğunu söyledi. Yeni sermaye ile Vakt, özellikle Asya'ya odaklanarak yeni pazarlara açılmayı planlıyor.

Saudi Aramco, hem dünyanın en büyük ikinci kanıtlanmış ham petrol rezervine hem de ikinci en büyük günlük petrol üretimine sahip. Geçen yıl, firma bugüne kadar dünyanın en büyük ilk halka arzını (IPO) gerçekleştirdi: 25.6 milyar dolar.

Vakt’ın platformu artık Aramco Trading Company tarafından yatırım anlaşmasının bir parçası olarak kullanılacak. Platform şu anda Kuzey Denizi ham petrol pazarında yaşıyor.

Saudi Aramco Energy Ventures Europe MD'sinden Hans Middelthon, “VAKT, platformlarının şu anda çok manuel bir süreci dijital hale getirme ve son kullanıcılara ve müşterilere gerçekten dönüştürücü olma potansiyeline sahip olduğunu gösterdi. “Blockchain teorisinden yararlanarak bunu ticaret sonrası işlemlerin karmaşık dünyasına uygulayan VAKT, piyasa altyapısının ayrılmaz bir parçası olmak için zorlayıcı bir adım attı” açıklamasını yapıyor.

Vakt, BP, Equinor, Shell ve Reliance Industries dahil olmak üzere bazı büyük petrol şirketlerine sahip.

 Özellikle, Suudi Aramco Energy Ventures, özellikle petrol ve gaz sektöründen sanayi şirketleri için bir hizmet olarak bir blok zinciri olan Data Gumbo'da bir yatırımcı durumunda.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ