Bitcoin ve genel olarak kriptografiye baktığımızda, mülkiyet ve bilgiye saldırmayı onları korumaktan daha maliyetli hale getiren savunma teknolojileri olduğunu görüyoruz.

Bitcoin ve genel olarak kriptografiye baktığımızda, mülkiyet ve bilgiye saldırmayı onları korumaktan daha maliyetli hale getiren savunma teknolojileri olduğunu görüyoruz. Hırsızlığı oldukça pahalı ve belirsiz hale getirir ve diğerlerine karşı saldırmadan barış içerisinde yaşamak isteyenleri koruyup kollar.

Bitcoin, hükümetin merkez bankalarına ödenek vererek insanları hayatta kılabilmek ve refah içerisinde yaşayabilmek  için kendisine bağımlı hale getirdiği geçtiğimiz yüzyılda meydana gelen güç dengesizliğini düzeltmektedir.

Diğer taraftan altına baktığımızda sağlam paranın nostaljik versiyonu olarak Bitcoin’in bu özelliklerine sahip olmadığını görüyoruz. Altının fiziksel bir varlık oluşu, onu hükümet kontrolüne karşı savunmasız hale getirmiştir. Kolaylıkla taşınamaz oluşu ,ödemelerin bankalar ve merkez bankaları aracılığı ile merkezi bir şekilde yapılması onlara el koymanın son derece kolay olduğu anlamına geliyordu.

Bitcoin’de ise işlemlerin doğrulanması önemsiz ve neredeyse maliyetsizdir. Bitcoin’in ölçeklendirmesii muhtemelen üçüncü taraf olarak ifade ettiğimiz aracıların  kullanımını gerektirecek olsa da bu vaziyet altınla ödeme şeklinin bazı önemli yönlerinden farklı olacaktrı. Bir kere üçüncü tarafların ilişkileri herkese açık işlem defteri üzerinde bağlanacaktır. Böylece daha fazla şeffaflık ve mali denetim sağlanmış olacak.

Bitcoin modern bireylere totaliter ,yönetimsel, Keynesyen ve sosyalist devletlerden vazgeçme şansı tanıyor. Bu bağlamda Bitcoin kendi toprakları üzerinde yaşayan üretken bireyleri sömürerek ayakta kalmaya çalışan modern yönetimler vebasına basit teknolojik bir çözümdür.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ