Rusya'nın en büyük bankası Sberbank, bir ay içinde kendi özel platformunda ilk dijital varlık transferini gerçekleştirecek, bir üst düzey yönetici bu hafta açıkladı.

Sberbank, İlk Dijital Varlık İşlemini Kendi Platformunda Gerçekleştirecek

Duyuru, bu yılın başlarında, bankaya dijital finansal varlık ihraç etme yetkisi verildikten sonra geldi.

Sberbank, Tescilli Platformda Dijital Finansal Varlıklarla Anlaşmaya Hazırlanıyor

Tass'ın bildirdiğine göre, Rusya'da çoğunluğu devlete ait bir banka olan Sberbank (Sber), kurumun geliştirdiği bir platformda dijital finansal varlıklarla (DFA) ilk işlemi bir ay içinde gerçekleştirecek. Haber ajansı, bankacılık ve finansal hizmetler şirketinin Yönetim Kurulu başkan yardımcısı Anatoly Popov'dan alıntı yaptı.

Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu'nun oturum aralarında konuşan üst düzey yönetici, Rusya'daki tüm banka varlıklarının yaklaşık üçte birini oluşturan Sberbank'ın Rusya Merkez Bankası'nın bilgi sistemi operatörleri siciline eklendiğini hatırlattı.

'Dijital finansal varlıklar', kripto para birimlerini ve diğer dijital varlıkları tanımlayan Rus hukukunda mevcut terimdir. Maliye Bakanlığı tarafından ülkenin kripto pazarını kapsamlı bir şekilde düzenlemek için önerilen ve muhtemelen parlamentonun alt meclisi olan Devlet Dima'sında sonbahar oturumunda kabul edilmesi muhtemel olan “Dijital Para Birimi Üzerine” bir yasa tasarısı ile ek mevzuat yolda.

“Dağıtılmış defterler alanı da dahil olmak üzere yeni teknolojilerin gelişimini izliyoruz. Popov, Blockchain teknolojilerinin nasıl geliştiğini inceliyoruz” dedi. “Şu anda bunları kullanan birçok proje var ve tabii ki Sber'de de var.”

Sberbank'ın başkan yardımcısı, bankanın dijital varlık platformunun kabul testlerini çoktan geçtiğini de kaydetti. Mart ayında yayınlanan bir basın açıklaması, DFA'ların blok zinciri teknolojileriyle oluşturulmuş platform aracılığıyla yayınlanıp dağıtılacağını ayrıntılı olarak açıkladı.

Diğer şirketlerin, yatırımları çekmek için kendi dijital varlıklarını çıkarmak için kullanmasına izin verilecek. Ayrıca, Rusya Federasyonu'ndaki geçerli düzenlemeler kapsamında DFA'larla işlem yapabilecekler.

Şimdilik, Ocak 2021'de yürürlüğe giren “Dijital Finansal Varlıklar Yasası”, Rusya'daki kripto para birimlerini ve tokenleri düzenleyen ana mevzuattır. Dijital paraların ihracı ve tokenler aracılığıyla para toplama gibi faaliyetleri yönetmek için kurallar getirse de, madencilik ve ticaret gibi kripto para birimleriyle ilgili önemli işlemler henüz düzenlenmemiştir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ