Eski FTX CEO'su Sam Bankman-Fried ve eski FTX CTO'su Gary Wang, Robinhood Markets Inc.'de hisse satın almak için Alameda Research'ten toplam 546,4 milyon $ tutarında dört kredi aldı.

SBF Yine Yaptı: Alameda

Eski FTX CEO'su Sam Bankman-Fried ve eski FTX CTO'su Gary Wang, Robinhood Markets Inc.'de hisse satın almak için Alameda Research'ten toplam 546,4 milyon $ tutarında dört kredi aldı.
Yeminli beyana göre ikili, "30 Nisan 2022'de 316.667.182,50 Dolar ve 35.185.242,50 Dolar ve 15 Mayıs 2022'de 175.076.380,89 Dolar ve 19.452.931,21 Dolar" aldı.

Eski FTX CEO'su Sam Bankman-Fried, geçtiğimiz günlerde yatırımcıları dolandırdığı iddiasıyla Bahamalar'da tutuklandı. ABD federal mahkemesi, ilk duruşmasında kefaletle serbest bırakılması talebini kabul etti. Ancak bu, FTX dramasını bitirmez. En son rapor, SBF ve eski FTX CTO'su Gary Wang'ın, Robinhood Markets Inc.'de hisse satın almak için Alameda Research'ten toplam 546.4 milyon $ tutarında dört kredi aldığını ortaya koyuyor.

Yeminli beyana göre ikili, "30 Nisan 2022'de 316.667.182,50 Dolar ve 35.185.242,50 Dolar ve 15 Mayıs 2022'de 175.076.380,89 Dolar ve 19.452.931,21 Dolar" aldı. SBF, kredilerin hepsinin aynı anda alınmadığını, dosyalamada belirtilen tarihten önce ve sonra partiler halinde ödendiğini açıkladı. Bu, edinilen hisselerin toplam değerinin hesaplamada mutlaka birbirine uymayabileceği anlamına gelir.

491.743.563,39$ tutarında borç aldım ve Gary, Alameda'dan [Araştırma] 54.638.173.71$ borç aldı. Senetlerle kanıtlanan tüm meblağlar, Robinhood'daki hisseleri satın alabilmesi için Emergent'e işletme sermayesi olarak aktifleştirildi.

Son zamanlarda, kripto borç veren BlockFi, SBF'nin Robinhood'daki hisselerini onlara rehin verdiğini iddia etti. SBF'nin Robinhood'daki yüzde 7,6 hissesinin Mayıs 2022'de satın alındığı hatırlanabilir. BlockFi, bunun kendilerine likidite sorunlarını aşmalarına yardımcı olmak için teminat olarak vaat edildiğini iddia ediyor. Ancak FTX ve Alameda Research, krediyi geri ödemeden iflas etti. Bu nedenle BlockFi'nin, rehin anlaşmaları kapsamındaki yükümlülüğünü yerine getirmediği ve yükümlülüğünü yerine getirmediği için SBF'ye dava açtığı bildiriliyor.

BlockFi İddiaları Üzerine FTX Dilekçe Mahkemesi

Yanıt olarak FTX, ABD iflas hakiminden, yasa onları borç tahsilat çabalarından koruduğu için BlockFi'nin hisse senetlerine istiridye atmasını durdurmasını istedi. FTX ayrıca hisselerin Alameda Research'e ait olduğuna inandığını belirtti. İflas eden FTX şirketleri, hisse senetlerinin mülkiyetine ilişkin ihtilaflı iddialar araştırılırken hisse senetlerini elinde tutmak zorundadır.

FTX'e göre, BlockFi yalnızca iflas etmiş şirketler için yasal koruma etrafında bir "son adım" deniyor. İflas etmiş kredi şirketinin, davasını Alameda Research yerine kasıtlı olarak iflas etmeyen bir şirketle sınırladığına inanıyorlar. FTX, Alameda Research'ün teknik olarak hisselerin sahibi olduğunu ve Emergent Fidelity'nin Robinhood hisselerini elinde tutmasına rağmen BlockFi'ye borçlu olduğunu açıkladı.

SBF'nin Robinhood hisseleri, Antigua'daki bir mahkemeden alacaklılara geri ödeme yapmak için bunları hazır bulundurmasını isteyen bireysel bir FTX alacaklısı tarafından da hedef alındı.

ABD Sulh Ceza Hakimi Gabriel Gorenstein, SBF'ye duruşma öncesi tahliye izni verdikten sonra, tanınmadan saklanmasının imkansız olduğunu söyledi. Ayrıca, "imkansız olacak kadar yeterince ün kazandığı" için başka bir mali programa giremez.

Bir savcı olan Nicolas Roos, mahkemeye, yasa tasarısı paketinin pasaportunu teslim etmesini ve ayrıca California, Palo Alto'daki ailesinin evinde tutulmasını gerektireceğini söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ