ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Uygunluk Denetimleri ve İncelemeleri Ofisi (OCIE), dijital varlıkların gözetim gereksinimlerine ilişkin görüşleri de dahil olmak üzere gelecek yıl için önceliklerini açıkladı.

SEC 2020 Kripto Önceliklerini Vurguladı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Uygunluk Denetimleri ve İncelemeleri Ofisi (OCIE), dijital varlıkların gözetim gereksinimlerine ilişkin görüşleri de dahil olmak üzere gelecek yıl için önceliklerini açıkladı.

Yeni belgede ajans, gelişmekte olan dijital varlıklar pazarının, bu varlıkların geleneksel olanlardan nasıl farklı olduğunu mutlaka anlamayan perakende yatırımcılara nasıl risk sunduğunu vurguladı.

"Bu riskler nedeniyle OCIE, bu alanda faaliyet gösteren SEC kayıtlı piyasa katılımcılarını belirlemeye ve incelemeye devam edecek. İncelemeler aşağıdakileri değerlendirecek: (1) yatırım uygunluğu, (2) portföy yönetimi ve ticaret uygulamaları, (3) müşterinin güvenliği fonlar ve varlıklar, (4) fiyatlandırma ve değerleme, (5) uyum programlarının ve kontrollerinin etkinliği ve (6) iş faaliyetleri dışındaki çalışanların denetimi.”

Yeni sürüm, ajansın son yıllarda ortaya koyduğu şeyleri temel alıyor.

OCIE, ilk olarak 2018 kripto önceliklerine, genellikle servis sağlayıcıların müşteri varlıklarını nasıl koruduğunu ve ürünleri ile ilgili riskleri doğru bir şekilde ifşa edip etmediklerini inceleme ihtiyacından bahsettiğinde kripto para birimi ile ilgili bir bölüm içeriyordu.

2019 yılında OCIE, kripto odağını daralttı ve portföy katılımcıları, ticaret uygulamaları, müşteri fonlarının güvenliği, fiyatlandırma, uyumluluk ve iç kontroller açısından piyasa katılımcılarını izleme planını daha açık bir şekilde belirtti. Bu yıl, ajans, “iş faaliyetleri dışındaki çalışanların denetimi” ile ilgili bir değerlendirme hedefi eklerken 2019 hedeflerini yineledi.

Belgede ayrıca OCIE'nin transfer acentelerinin kayıt tutma ve fon ve menkul kıymetlerin korunmasındaki rolünü incelemeye devam etme niyeti tartışıldı. Belgenin ana odak alanları, blockchain teknolojisini geliştiren ve dijital varlık hizmetleri sunan transfer kurumlarını içeriyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ