Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 21 Ocak tarihli basın açıklamasına göre, ilk kripto para teklifi (ICO) projesi Opporty'nin kurucusu Sergii Grybniak'ı suçladı.

SEC, 600.000 Dolarlık ICO Projesine Hileli Menkul Kıymet Teklifinden Dolar Ceza Verdi

Yaklaşık 600.000 dolar toplansa da komisyon, Grybniak'ı projeyi yanlış bir şekilde "% 100 SEC uyumlu" olarak ilan etmesi için hedef aldı.

Opporty, ICO'sunu Eylül ve Ekim 2018 arasında başlattı. Proje, öncelikle ABD'de “küçük işletmeler ve müşterileri için blockchain tabanlı bir ekosistem” sağladığını iddia etti. Platformun, küçük işletmelerin hizmetlerini listeleyebileceği ve akıllı sözleşmelerle anlaşabileceği bir yer olması gerekiyordu.

OPP tokenı için ICO, bazıları ABD'de bulunan yaklaşık 200 yatırımcıdan 600.000 dolar topladı.

SEC’in birincil yükümlülüğü kayıt dışı menkul kıymet satışı yapmak olsa da, aynı zamanda projenin yatırımı teşvik etmek için birçok yanıltıcı ve yanlış beyanda bulunduğunu iddia ediyor.

Bunların arasında Opporty, SEC şikayetinde, çoğunluğu “böyle bir isteklilik ifade etmediği” platformda iş yapmak için binlerce “doğrulanmış sağlayıcı” kullandığını iddia etti.

Veritabanında 17 milyondan fazla işletmenin bulunduğu iddiasının, bir üçüncü taraf kataloğunun basit bir satın alımı olduğu ortaya çıktı.

Son olarak SEC, projenin “büyük yazılım şirketi” ile bir ortaklıktan yalanladığını iddia ediyor.

Sanık kurucu, SEC'in gelecekteki dijital tekliflere, tüm ICO paralarının iadesine ve cezalara karşı tedbir almak istediği Brooklyn'de ikamet ediyor.

SEC'den Tutarsız Hedefleme

Opporty aleyhindeki dava, daha önce SEC tarafından hedeflenen projelerin kalibresi göz önüne alındığında bir aykırı değere işaret ediyor.

Dikkate değer vakalar arasında Telegram’ın 1.7 milyar dolarlık ICO’sunun davaları, Kik’in 97 milyon dolarlık teklifi ve son zamanlarda Boaz Manor’un 30 milyon dolarlık token satışları sayılabilir.

Buna karşılık, diğer projeler çok daha yumuşak muamele gördü. SEC, EOS ana şirketi Block.one'a yerleşti ve 4 milyar dolarlık ICO'dan 24 milyon dolara anlaştı. XRP'nin menkul kıymet durumu hakkındaki tartışmalar, düzenleyici kurum tarafından henüz soruşturulmamıştır. TurnKey Jet gibi diğer projeler SEC tarafından eylemsiz mektuplar aldı.

SEC, 2020'de kripto projelerine daha yumuşak ve esnek bir tedavi sunma sözü verirken, bazı projelerin inceleme altında kalacağı görülüyor.

 Opporty için olası bir ayrım, kayıtlı olmayan menkul kıymetler sunmanın yanı sıra, projenin başarıları konusunda yalan söylediğidir. Ayrıca, birçok benzer ICO'dan farklı olarak, teklif ABD'li yatırımcıların katılımını açıkça dışlamadı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ