SEC, yatırımcı koruması eksikliğini öne sürerek Ark 21Shares Bitcoin ETF'yi reddetti.

SEC, yatırımcı koruması eksikliğini öne sürerek Ark 21Shares Bitcoin ETF'yi reddetti. Bu, birden fazla ertelemeden sonra gelir. Yeni bir kural değişikliği, reddedilme telaşının ardından 2023'ün ortalarında onaylanan spot ETF'leri görebilir.

SEC, Ark 21Shares’ Bitcoin Spot ETF Dosyalama

Ark 21Shares bitcoin spot ETF, yeterli yatırımcı koruması olmaması nedeniyle ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından reddedildi. Ark 21Shares, Wall Street devi Cathie Wood'un Ark Investment Management ile geçen Temmuz ayında ürününü piyasaya sürmek için Cboe BZX Exchange adına ortak başvuruda bulunan yatırım şirketi 21Shares arasındaki bir işbirliğidir. “Komisyon, BZX'in Borsa Yasası ve Komisyonun Uygulama Kuralları kapsamındaki önerisinin Borsa Yasası Bölüm 6(b)(5)'in gereklilikleriyle ve özellikle SEC, bir karar bildirisinde, ulusal bir menkul kıymetler borsasının kurallarının 'dolandırıcılık ve manipülatif eylem ve uygulamaları önlemek için' ve 'yatırımcıları ve kamu çıkarlarını korumak için tasarlandığını' söyledi.

Neden Spot ETF Yok?

Spot ETF'ler, müşterilerin şu anda varlığa sahip olmalarını gerektirmeden doğrudan Bitcoin fiyatını takip eder. ETF'ler, 1933 Menkul Kıymetler Yasası süreci tarafından yönetilir ve temel piyasanın kötüye kullanıma nasıl dirençli olduğunun ayrıntılarını vermek için Form 19B-4'ün sunulmasını gerektirir. SEC Başkanı Gary Gensler, varlığı doğrudan izleyen bir ETF yerine Bitcoin vadeli işlem ETF'si için kesin bir tercih olduğunu daha önce bildirmişti. Bir vadeli işlem ETF'si, bir varlığın bu durumda, kripto para birimi gelecekteki değerini temsil eden bir sözleşmenin satın alındığı veya satıldığı bir ETF'dir. Sözleşme, gelecekte bir zamanda kripto para birimi satın almak veya satmak için bir anlaşmayı içeriyor ve yatırımcıları kripto para birimlerinin doğal oynaklığından koruyor. İnsanlar bitcoin fiyatının yüksek olacağına inanırsa, vadeli işlem sözleşmesi pahalı olacaktır. Vadeli işlem piyasası, Form 19B-4'ü gerektirmeyen 1940 Yatırım Şirketi Yasası'na tabidir.

SEC Reddetmeleri Bazılarını Hayal Kırıklığına Uğratıyor, Ancak Umut Var

 SEC, WisdomTree, One River Asset Management, VanEck, NYDIG ve Fidelity dahil olmak üzere birden fazla spot ETF'yi reddetti. Bununla birlikte, Bloomberg Intelligence tarafından bildirilen borsaları yeniden tanımlamayı amaçlayan önerilen bir SEC kuralı değişikliği, bazı ETF'lerin 2023 ortasına kadar onaylandığını görebilir. James Seyffart ve Eric Balchunas 24 Mart 2022'de "Kripto borsaları uyumlu hale geldiğinde, SEC'in spot Bitcoin ETF'lerini reddetmesinin birincil nedeni artık geçerli olmayacak, muhtemelen onay yolunu açacaktır" dedi. Gensler'in spot ETF'leri onaylama konusundaki isteksizliği hangi kurumun borsalar da dahil olmak üzere endüstrinin farklı alanlarını denetleyeceği konusundaki belirsizlikle doğrudan ilişkilidir.

Ancak bu gerçekleşene kadar, Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein’in, Bitcoin ETF başvurularının SEC tarafından reddedilmesi durumunda şirketinin bir dava düşündüğünü söyleyecek kadar ileri gitmesiyle, bazı büyük endüstri oyuncuları sabırsızlanıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ