Gary Gensler, kripto borç verenlerin “gerçek olamayacak kadar iyi” ve sürdürülemez getiriler sunduğunu da sözlerine ekledi.

SEC Başkanı Gary Gensler, Gerçekçi Olmayan Getiriler Sunduğu İçin Kripto Borç Verenlere Sert Çıktı

Gary Gensler, kripto borç verenlerin “gerçek olamayacak kadar iyi” ve sürdürülemez getiriler sunduğunu da sözlerine ekledi.

Ayrıca stabilcoinleri, DeFi pazarının daha fazla düzenleyici gözetim gerektiren “poker çipleri” olarak nitelendirdi.

Bu haftanın başlarında 13 Temmuz Çarşamba günü, kripto borç veren Celsius Networks, Bölüm 11 iflas işlemleri için başvurdu. Duyuru, başka bir kripto borç veren Voyager Digital'in benzer iflas işlemleri için başvurmasından sadece bir hafta sonra geldi.

SEC başkanı Gary Gensler, bu ayki iki büyük iflasın ardından 14 Temmuz Perşembe günü Yahoo Finance ile konuştu ve bu kripto kredi şirketlerinin çalışma şekliyle ilgili endişelerini dile getirdi. 2021 boğa piyasası sırasında, bu borç verenler yüksek getiriler sunarak yatırımcı parasını cezbetti.

Kripto borç verenler, yüzde 4 ila yüzde 20 arasında herhangi bir yerde getiri sundular ve kendilerini güvenli platformlar olarak pazarladılar. Faaliyetlerine seslenen Gensler, bu verimlerin tamamen gerçekçi olmadığını söyledi. "Eğer gerçek olamayacak kadar iyiyse, belki de öyledir. Bunun içinde çok fazla risk olabilir” diye ekledi.

Hem Celsius hem de Voyager, onlara yüksek verim vaat ederek müşterileri cezbetti. Mahkemeye sunulan iflas belgelerine göre, Celsius Networks şu anda mudilere 4.7 milyar dolar borçlu. Ayrıca iflas belgeleri, Celsius'un bilançosunda 1,2 milyar dolarlık şaşırtıcı bir açık olduğunu ortaya koyuyor.

Son başvurular, mevduat sahiplerinin fonlarını geri alıp almayacağından emin olmadığını da ortaya koyuyor. Ancak Celsius, Bölüm 11 iflas işlemlerinin, müşterilerine daha fazla güvenlik katmanı sunarak işlerini yeniden düzenlemelerine yardımcı olacağını iddia etti.

Gary Gensler, Stablecoin'leri Poker Chips Olarak Adlandırıyor

Düzenleyicilerin yoğun ilgi gösterdiği alanlardan biri de düzenlenmemiş stablecoin piyasaları. Gensler, itibari paraya sabitlenmiş stablecoin'lerin ana kullanımının DeFi'de bir ödeme aracı olarak hizmet etmek olduğunu söyledi. DeFi'deki bir uzlaşma aracı, temel olarak, herhangi bir üçüncü taraf aracıya ihtiyaç duymadan kripto varlıklarının ödünç verilmesini, ödünç alınmasını ve ticaretini sağlayan bir finansal aracı ifade eder.

SEC Başkanı ayrıca dijital paralara “poker çipleri” olarak atıfta bulundu ve acil düzenlemeler için çağrıda bulundu. Kripto para piyasasının yatırımcılar için yeterli korumaya sahip olmadığını ve büyük ölçüde manipülasyona eğilimli olduğunu da sözlerine ekledi. Yahoo Finance ile yaptığı röportajda Gensler şunları ekledi:

Kamu, tam ve adil açıklamayı ve birinin onlara yalan söylemediğini bilmenin yararınadır. Hangi riskleri almak istediğinize siz karar verirsiniz, ancak parayı toplayan ve size bu finansal varlıkları satan kişi sizi dolandırmamalı, kararlarınızı verebilmeniz için size bilgi vermelidir.

SEC'in bir yatırım firmasını sınıflandırmak için bazı kuralları vardır. Gensler, SEC'in bu yılın başlarında kripto borç veren BlockFi'yi incelemesine dikkat çekti ve burada uyumlu olmadığını ve kayıtsız bir yatırım şirketi olarak çalıştığını tespit etti.

Şubat 2022'de BlockFi, SEC ile yapılan anlaşmanın bir parçası olarak 100 milyon dolar ödemek zorunda kaldı. Gensler, yatırımcılara bilgi verilmemesi nedeniyle şirketin başının belada olduğunu söyledi. “Bu borç veren şirketler için ileriye dönük bir yol var” diye ekledi.

Paydaşlarla Çalışma

SEC Başkanı ayrıca, düzenleyicinin borsalar, aracı kurumlar ve borç veren kurumlar olmak üzere üç büyük kripto oyuncusuyla çalışmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi. Ayrıca, menkul kıymetler düzenleyicisinin daha geniş kripto alanını izlediğini söyledi.

Ayrıca Gensler, SEC'in kripto düzenlemelerinin tüm kapsamını kapsayacak şekilde banka düzenleyicileri ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) ile birlikte çalışacağını da sözlerine ekledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ