SEC Patronu Gary Gensler, kripto endüstrisi düzenlemesiyle ilgili soruları yanıtlamak için Salı günü bir senato oturumunda görünecek

SEC Patronu Gary Gensler, kripto endüstrisi düzenlemesiyle ilgili soruları yanıtlamak için Salı günü bir senato oturumunda görünecek.SEC Başkanı geçmişte kripto sektöründe finansal politikaları uygulamak için kongre desteği talep etti.

Gary Gensler, kripto piyasaları düzenlemesine ilişkin soruşturma için Senato Bankacılık Komitesi'nin önüne çıkacak. Konuyla ilgili ilerleme olmamasından memnun olmayan milletvekilleri, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanının Salı günü saat 10:00 ET'de kilit konulara ışık tutmasını bekliyorlar. Tartışmalar, Bitcoin ve sabit paralar, kripto türevleri, kripto ticareti ve kripto kredi platformları dahil olmak üzere dijital varlıklar etrafında dönecek.Daha önce Gensler, kripto pazarındaki birçok oyuncunun SEC'in düzenleyici çerçevelerinin dışında faaliyet gösterdiğini belirtti. Bu nedenle yatırımcılar, dolandırıcılık, piyasa manipülasyonu, dolandırıcılık ve suistimal gibi yasa dışı faaliyetlere karşı yeterli korumadan yoksundur.

Açıkçası, şu anda, menkul kıymetler yasaları yürürlüğe girmeden önce var olan Vahşi Batı ya da eski 'alıcı dikkatli' dünyası gibi.

Gensler ve Senato Komitesi

Ek olarak, SEC'in 2 trilyon dolarlık kripto pazarında finansal politikaları uygulamak için mevcut yetkilileri kullanmaya hazır olduğunu iddia etti. Komisyon, Kongre onayladığı sürece yetki alanını kripto sektörüne de genişletebilir. CNBC ile daha önceki bir röportajda Gensler, kongre üyelerinden bazılarının arayışını desteklemeyi reddettiğini söyledi.

Milletvekilleri siyasi koridorun her iki tarafını temsil ettiğinden, açıklamalarının Cumhuriyetçileri tatmin edip etmeyeceği belirsizliğini koruyor. Aylardır, ikincisi SEC'den kripto varlıklarından yararlanmak için daha hızlı kararlar talep ediyor. Bir Cumhuriyetçi olan Pat Toomey, SEC'in bu pazarları desteklemesinin neden bu kadar uzun sürdüğü konusunda Gensler'i sorguya çekecek. Gensler, ajansın neden çeşitli kripto varlıklarını onaylama konusunda isteksiz göründüğüne de cevap verecek.

Öte yandan Demokratlar, kripto endüstrisinde hesap verebilirlik ve gözetim ihtiyacını vurguladılar. Bunlar, zorlayıcı araçlarına rağmen dijital varlıkların kullanımına karşı uyarıda bulunan Senatör Sherrod Brown ve Sen. Elizabeth Warren'ı içeriyor.

SEC ve Finans Sektörü Yönetmeliği

Özellikle, kripto endüstrisi SEC için nispeten yeni bir zemin. Bununla birlikte, kripto topluluğundaki birçok kişi, komisyonun kurallarını açıklığa kavuşturma konusundaki tekrarlanan başarısızlığından dolayı hüsrana uğradı. Bu, özellikle eski bir blok zinciri profesörü olan Gensler'in bu tür sorunları hızlandırması bekleniyordu.

Örneğin, düzenleyici, çeşitli kripto ETF'lerine ilişkin kararları erteliyor. Geçen hafta SEC, VanEck Bitcoin ETF hakkındaki kararını 14 Kasım'a erteledi. Ertelemenin başlamasından bu yana üç yıl geçti. Chicago Board Exchange ayrıca VanEck Bitcoin Trust'ın hisselerini listelemek ve takas etmek için onay arıyor. Ancak karar aynı hafta içinde bir kez daha ertelendi.

Daha da önemlisi, Salı duruşması, SEC tarafından onaylanan NASDAQ ırk ve cinsiyet gerekliliklerinden bu yana Gensler ile yapılan ilk duruşma olacak. Şirket yönetim kurullarının artık cinsiyet ve ırk çeşitliliğine sahip olması veya bunu neden yapamayacaklarını yazılı olarak açıklaması gerekiyor. Cumhuriyetçiler bu hareketin yüksek bir maliyeti olacağı görüşündeydiler. Ancak Demokratlar, “Kurumsal Amerika, yönetim kurulu odasında çeşitliliği artırmak için daha fazlasını yapmalı” diyerek onu onayladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ