ABD’nin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu [SEC], kripto para endüstrisinde, endüstrinin çeşitli kısımlarını düzenleme çabalarını takiben çok aktif görünüyor.

SEC Başkanı, Senato Bankacılığı Komitesi

Son zamanlarda, SEC Başkanı Jay Clayton, Blockchain teknolojisi ve kripto para birimleri de dahil olmak üzere çeşitli konuları ele almak için Senato Komitesi’nde görüşmelere katıldı.

Blockchain

Çok sayıda ülke ve aynı zamanda ana şirketler de blockchain teknolojisinin geleceği konusunda yükseliş gösteriyor. Aynı zamanda, kripto para birimlerine karşı nasıl oldukları konusunda iddialılar. Blockchain teknolojisi ya da özellikle dağıtılmış muhasebe teknolojisi [DLT] hakkında konuşan Clayton, şu ifadeleri kullanıyor:

“Dağıtılmış muhasebe teknolojisindeki gelişmelerin, hem kurumsal hem de kurumsal yatırımcılar için umut verici yatırım fırsatları sunarak sermaye oluşumunu kolaylaştırmaya yardımcı olabileceğine inanıyorum.”

Ayrıca, Clayton, SEC'in yatırımcıları ve piyasayı göz önünde bulundurarak, sermaye oluşumu ile birlikte inovasyon gibi hususları ele almak için “ölçülmüş, ancak proaktif bir düzenleyici yaklaşım” benimsediğine inandığını söyledi.

Libra

Sosyal medya devi Facebook’un kripto para birimi projesi olan Libra, ilk tanıtılmasından bu yana yüzleşmesi gereken birçok düzenleyici engelin ardından tur atıyor. SEC, dünyanın dört bir yanından gelen diğer düzenleyici kurumlarla birlikte, proje konusundaki şüphelerini dile getirdi. Clayton ifadesinde, istikrarlı para ihracı ve Libra projesine dikkat çekerek şu ifadeye vurgu yaptı:

“Burada, etrafta dolaşmamalıyız.”

İlk kripto para tekliflerinin [ICO], icra işlemlerinin ardından yerleşimlerini karşılayamadıklarına değinen Clayton, Komisyonun etkilenen yatırımcıları göz önünde bulundurarak sözleşmeleri yapılandırmaya çalıştığını belirtti. Ancak, bu yerleşim yerleri çoğunlukla ödemelerle yapıldığı için, şirketler yeterince iyi olmadığından başarısız oluyorlar.

Clayton bu konuyla ilgili olarak da “Orada çok şey var. Karmaşık." vurgusu yapıyor. 

İşbirliği

Clayton ayrıca SEC'in, egemen olmayan kripto para birimleri ile ilgili sorunları ele almak için Komite ile işbirliği yapması gerektiğini de kabul ediyor.

Borsa yatırım fonları [ETF'ler], özellikle Bitcoin ETF'ler, SEC tarafından sürekli olarak reddedildikten sonra haberlerde yer almakta. SEC tarafından hazırlanan tanıklığa göre, Clayton Komisyonun ETF'ler ile ilgili düzenlemeleri modernize etmek için mevcut olanı değiştiren yeni bir kural yayınladığını belirtiyor ve şu ifadeleri kullanıyor:

"Benim görüşüme göre, bu eylem ETF pazarında daha fazla rekabet ve inovasyonu kolaylaştıracak ve ETF'lerin belirli standart koşulların yerine getirilmesinin daha hızlı bir şekilde piyasaya çıkmasına olanak sağlayacak ve bireysel muafiyete başvurmak için zaman harcamadan veya yatırımcılara daha fazla seçim yapılmasına yol açacak.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ