SEC, Binance'in BNB ICO token satışında menkul kıymetler yasasını ihlal etmiş olabileceğini düşündüğü için Binance için yeni sorunlar ortaya çıkıyor.

SEC, Binance

SEC, Binance'in BNB ICO token satışında menkul kıymetler yasasını ihlal etmiş olabileceğini düşündüğü için Binance için yeni sorunlar ortaya çıkıyor. Binance yakında Ripple ile benzer bir kaderle yüzleşebilir ve aylarca süren soruşturmaya yol açabilir.

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance zorlu bir süreçten geçiyor! 7 Haziran tarihli en son Bloomberg raporuna göre, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), BNB tokenlerinin 2017 token satışı hakkında bir soruşturma başlattı.

Beş yıl sonra SEC, Binance'i BNB tokenlerini kayıt dışı menkul kıymetler olarak satmakla suçladı. Bu, Ripple'ın XRP'sindeki 2020 baskısının ardından ABD SEC tarafından yapılan bir başka büyük kripto baskıdır. En son haberler, Binance'in son dört yılda 2.35 milyar dolarlık yasadışı kripto fonlarının hareketini kolaylaştırdığını iddia eden bir raporun ortaya çıkmasından hemen sonra geldi.

Haberin ardından, dünyanın en büyük beşinci kripto para birimi yüzde 8 değer kazandı ve şu anda 46 milyar dolarlık piyasa değeri ile 282 dolardan işlem görüyor. Konuya aşina olan kaynaklar ayrıca ABD SEC'in 2017 BNB token ICO'sunun bir menkul kıymet satışına denk gelip gelmediğini araştırdığını söyledi.

Bu, halihazırda birden fazla düzenleyici sorunla uğraşan kripto borsası için daha fazla sorun anlamına gelebilir. Küresel kripto borsasının Amerikan kuruluşu Binance US, farklı düzenleyicilerden soruşturmalarla karşı karşıya. Buna IRS, CFTC ve ABD Adalet Bakanlığı dahildir. ABD SEC bu konuda yorum yapmaktan kaçındı. Ancak, Bloomberg'e bir mesajda Binance şunları söyledi:

“Düzenleyiciler ile eğitim, yardım ve bilgi taleplerine gönüllü yanıtlar dahil olmak üzere devam eden görüşmelerimiz hakkında yorum yapmamız uygun olmaz.” Şirket, yetkililerle birlikte çalıştığını ve “düzenleyiciler tarafından belirlenen tüm gereklilikleri karşılamaya devam edeceğiz” diye ekledi.

Binance ABD ve Düzenleyici Sorunları

Binance, küresel kripto ticaretinin yüzde 50'sinden fazlasına katkıda bulunan dünya çapında en popüler kripto borsalarından biridir. Ancak ABD'de faaliyet gösteren Binance U.S adlı ayrı bir kuruluşa sahiptir. Bu ayrı kuruluşun amacı, Amerika'ya özgü düzenleyici kurallar altında işlev görmektir.

Ancak buna rağmen Binance, ABD düzenleyicileriyle uğraşmakta zorlandı. Önde gelen kripto borsası, BNB tokenlerini 2017 yılında bir ilk dijital para teklifi ICO  aracılığıyla sattı. Teknik incelemede Binance, Binance'in küresel borsasını oluşturmak için ICO satışından elde edilen fonların yüzde 85'ini kullanacağını söyledi.

Borsa ayrıca yatırımcıları/tüccarları BNB kullanmaya ve düşük bir ücret ödemeye ikna etti. Bu, SEC'in savunmasında kullanmak istediği bir ayrıntı olan en az bir ABD yatırımcısını da içeriyordu.

Konuya yakın kaynaklar, soruşturmanın SEC'in şirkete dava açacağı anlamına gelmediğini söyledi. Ancak soruşturma, tıpkı Ripple örneğinde gördüğümüz gibi, aylarca sürecek bir soruşturmaya yol açabilir. SEC ayrıca borsanın CEO'su Changpeng Zhao'ya bağlı piyasa yapıcı şirketleri de araştırıyor. Menkul kıymetler düzenleyicisi, Zhao'nun Binance ABD'deki piyasa yapıcıların mülkiyet hisselerini kontrol etmek istiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ