BitConnect’in "borç verme programını" tanıtmaya karıştığı iddia edilen beş kişi hakkında bir Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından hukuk davası açıldı.

SEC, BitConnect

BitConnect’in "borç verme programını" tanıtmaya karıştığı iddia edilen beş kişi hakkında Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından  hukuk davası açıldı.

BitConnect’in “borç verme programını” tanıtmaya karıştığı iddia edilen beş kişi hakkında bir Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)  tarafından hukuk davası açıldı. BitConnect, düzenleyici uyarılar ve dolandırıcılık iddialarının ardından 2018'de ana kredi platformu operasyonlarını durdurdu. SEC web sitesinde bugün yayınlanan bir basın açıklamasında, mali düzenleyici, bireylerin kayıtsız bir dijital varlık menkul kıymet teklifinde perakende yatırımcılardan 2 milyar doları aşmaya ve teşvik etmeye katkıda bulunduğunu iddia ediyor.

SEC, Bireylerin Aracı Kurum Olarak Kaydolmadan Menkul Kıymet Sattığını İddia Ediyor

SEC şikayeti, beş sanıktan dördü olan bir girişimciler ağının, menkul kıymetleri SEC'e kaydettirmeden, kayıtlı aracı-satıcılar olmadan, platformun borç verme programının bir parçası olarak menkul kıymetler teklif ettiğini ve sattığını iddia ediyor. Bu, programın arkasındaki değerleri haklı çıkarmak için YouTube'a yüklenen basın bülteninde belirtildiği gibi, bir dizi "tanıklık" tarzı video içerir. Şikayet, destekçilerin fon talep etme başarılarına göre komisyon aldıklarını belirtiyor. SEC, son zamanlarda kripto para şirketlerini çevreleyen düzenlemelerini sıkılaştırdı.

Bireyler, BitConnect Kredi Programını Yasa Dışı Bir Şekilde Perakende Yatırımcılara Tanıttı

Şikayette listelenen beşinci kişi, BitConnect ile organizatörler arasında bir bağlantı olarak ve etkinliklerde ve konferanslarda şirket temsilcisi olarak kayıt dışı teklif ve satışlara "yardım ve yataklık etmek" ile suçlanıyor. Basın  açıklamasında New York SEC Bölge Direktörü Lara Shalov Mehraban, “Bu sanıkların BitConnect kredi programını perakende yatırımcılara aktif olarak teşvik ederek yasa dışı bir şekilde kayıt dışı dijital varlık menkul kıymetleri sattıklarını iddia ediyoruz. Halkın kripto para birimlerine olan ilgisinden yararlanarak yasa dışı kazanç sağlayanlardan hesap sormaya çalışacağız,”  dedi.Mali düzenleyici dava açmaya devam ederken SEC, kripto para birimlerine karşı çekingen bir yaklaşım sergilemeye devam ediyor. Daha önce SEC, yasadışı olarak menkul kıymet şeklinde XRP'yi sattığı iddiasıyla Ripple aleyhine dava açmıştı.

SEC'in şimdiye kadar bir çok davayı kazandığını özellikle belirtelim. Burada dikkati çeken nokta hamlenin zamana bırakılması şeklinde. SEC'in ilk etapta müdahale etmemesi sonradan bir çok kişinin mağdur duruma geçmesine neden olabiliyor. Bu nedenle mağduriyetlerin hiç yaşanmaması için SEC'in en baştan önlem alması gerekiyor

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ