Bitcoin, ethereum ve diğer önde gelen kripto para birimleri sert düşüşler yaşadılar. En büyük neden düzenleyici eylemler. Ancak düşüşün nedenleri arasında başka sebepler de var. Ayrıntılara bir bakalım.

SEC Değil: İşte Bitcoin ve Kripto Paralarda Düşüşün Gerçek Nedeni

Bitcoin, ethereum ve diğer önde gelen kripto para birimleri sert düşüşler yaşadılar. En büyük neden düzenleyici eylemler. Ancak düşüşün nedenleri arasında başka sebepler de var. Ayrıntılara bir bakalım.

Bitcoin ve altcoinler sert düştü

Bitcoin fiyatı %5 düşüşle Mart ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi. Buna göre 25.000 dolar seviyesine geldi. Ethereum fiyatında da gerileme oldu. Bununla birlikte, diğer ilk on kripto para birimi BNB, XRP Cardano, MATIC, Dogecoin ve Solana, hepsinde düşüşler oldu. %10-%25 arasında gerilemeler var. Düşüşün ilginç bir nedeni var. Moody’s zor durumdaki bitcoin ve kripto borsası Coinbase'deki görünümünü durağandan negatife düşürdü. Kripto para piyasasındaki gerileme de işte bu nedenden dolayı oldu.

Moody's analistleri, bu hafta yaşanan olayların "belirsiz büyüklüğünün" Coinbase'in notunun düşürülmesini tetiklediğini belirttiler. Buna göre fiyat görünümünü önümüzdeki 12 ila 18 ay için "negatif" olarak vurguladılar. Bu hafta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), dünyanın en büyük kripto ticaret platformu Binance'e dava açtıktan sonra sektör üzerindeki baskısını genişletti. Coinbase'i yasadışı faaliyet göstermekle suçladı. Onu kullanıcı fonlarını yanlış kullanmak, işlem hacmini şişirmek ve düzenlemeden kaçmak gibi bir dizi ihlalle suçladı. Moody's araştırmacıları, "Görünümün durağandan negatife çevrilmesi, SEC'in suçlamalarının Coinbase'in iş modeli ve nakit akışları üzerindeki belirsiz etkisinin büyüklüğünü yansıtıyor" diye yazdı.

Coinbase hisselerinde düşüş

Bitcoin ve kripto boğa koşusunun zirvesindeki 2021 piyasa çıkışından kısa bir süre sonra zirveye ulaşan Coinbase hissesi, ABD'nin kripto ticareti baskısının sektörün sonunu getirebileceği korkusu nedeniyle neredeyse %90 oranında düştü. Bitcoin ve kripto piyasasının çalkantılı bir haftayı geride bırakmasının ardından Binance'in ABD'deki iştiraki dolar yatırma işlemlerini durdurdu. Ayrıca yakında dolar çekme işlemlerini de gerçekleştiremeyeceğinin sinyalini verdi. Bu arada, alım satım uygulaması Robinhood, SEC'in bunları kayıtsız menkul kıymetler olarak damgalamasının ardından üç büyük kripto para birimine (cardano, polygon ve solana) desteğini sona erdirdiğini ve Singapur merkezli kripto para borsası Crypto.com'un bu ayın sonunda ABD merkezli kurumsal traderlar için hizmetleri durdurmayı planladığını açıkladı.

Genesis Trading'in ticaretten sorumlu eş başkanı Gordon Grant, e-postayla gönderdiği bir notta, "Bu haftaki kapsamlı düzenleyici açıklamalar, kripto paralarda gerçekleşen oynaklığın başını kaldırmaya başladığını gördü" dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ