Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Meta 1 Coin'in varlıklarını dondurdu.

SEC’den Bu Kripto Para Dolandırıcılığına Ağır Darbe

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), eski bir devlet senatörü tarafından desteklenen ve yatırımcılara gerçek tokenları olmadan % 224.923'e kadar geri dönüş sözü veren bir kripto dolandırıcılığı olduğu iddia edilen Meta 1 Coin'in varlıklarını dondurdu.

SEC'ten 20 Mart tarihli bir duyuruda, düzenleyici başlangıçta Meta 1’in varlıklarını 16 Mart'ta dondurdu ve firmanın operatörlerine dolandırıcılık suçlamasında bulundu. Şu anda SEC sürece dahil olanlar için hapishaneden ziyade para cezaları öngörüyor.

Meta 1 tokenlerinin desteklendiğini iddia eden şirkete göre alıntılanan destek zaman içinde 1 milyar dolarlık nadir sanattan, daha yakın zamanda 2 milyar dolara kadar değişti.

Meta 1’in LinkedIn sayfası şu anda ““ META 1, insanlığın en büyük varlıklarıyla desteklenen bir Özel Dijital Para Birimi. Altının likiditesini sağlıyoruz. ” SEC'in şikayeti “Gerçekte Kripto Para hiçbir şey tarafından desteklenmiyor” diyor.

Şikayette adı geçen Meta 1'in en büyük destekçilerinden biri, Washington eyaleti için eski bir Cumhuriyet Senatörü olan Dave Schmidt.

Bir yorumcu, Schmidt'in SEC'in Meta 1'in faaliyete geçmesinden iki yıl önce, 2016'da web sitesi aracılığıyla büyük altın mağazalarına erişim sağladığını fark etti.

Devam eden bir aldatmaca

SEC, Meta 1'i “devam eden menkul kıymet sahtekarlığı” olarak tanımlıyor. Basın zamanında Meta 1’in “İnsanlığı Güçlendirmek” adlı merkezi satış konuşmasını içeren web sitesi hala yayındaydı. Twitter ve LinkedIn sayfaları da yakın zamanda aktif olmuştu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ