ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, yatırımcılara kripto para yatırımı dünyasında gizlenen dolandırıcılık konusunda bir uyarı yayınladı.

SEC’den Kripto Para Yatırımcılarına Yeni Uyarılar Geldi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, yatırımcılara kripto para yatırımı dünyasında gizlenen dolandırıcılık konusunda bir uyarı yayınladı.

Dolandırıcılar ve Kripto

SEC Yatırımcı Eğitimi ve Savunuculuk Ofisi (OIEA) ve Yürütme Bölümü Perakende Stratejisi Görev Gücü (RSTF), yeni bir yatırımcı uyarısında, dolandırıcıların dijital varlıkların artan popülaritesinden yararlandığını söylüyor.

“Dolandırıcılar, dijital varlıkların artan popülaritesini, perakende yatırımcıları dolandırıcılıklara çekmek için kullanmaya devam ediyor ve çoğu zaman yıkıcı kayıplara yol açıyor.

Dijital varlıkla ilgili bir yatırım düşünüyorsanız, yatırımın nasıl çalıştığını anlamak ve risklerini değerlendirmek için zaman ayırın. Bunun bir dolandırıcılık olabileceğine dair uyarı işaretleri arayın.”

Nasıl Korunulacak?

Rapor, dolandırılmaya karşı nasıl korunulacağına dair beş önemli “ölçüt” önerisinde bulunuyor.

  • “Garanti edilen” yüksek yatırım getirileri… çok az riskle veya hiç risk olmadan, sahtekarlığın klasik bir uyarı işaretidir.
  • Lisanssız/kayıtsız satıcılar. Size menkul kıymetlere yatırım teklif eden herkesin geçmişine (lisans ve kayıt durumu dahil) bakın.
  • Hızla yükselen hesap değerleri. Değeri hızla artan ve büyük getiriler sağlayan yatırım hesaplarının tasvirleri genellikle sahtedir.
  • Bir yatırım 'fırsatı' gerçek olamayacak kadar iyi geliyorsa, muhtemelen öyledir. Yüksek yatırım getirisi potansiyelinin genellikle yüksek risk içerdiğini unutmayın.
  • Sahte Görüşler. Dolandırıcılar bazen... aktörlere sıradan insanların milyoner olmuş gibi davranmaları için para ödüyorlar, sosyal medya fenomenleri ve ünlüler bir yatırım lanse ediyor.”

Duyuru, SEC'in kripto kredi platformu BitConnect ve iki üst düzey yöneticisine yönelik suçlamaların hemen ardından geldi. BitConnect, yatırımcıları yaklaşık 2 milyar doları dolandırmakla suçlanıyor ve davanın tüm zamanların en büyük kripto dolandırıcılığını temsil ettiğine inanılıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ