SEC binası

SEC yaptığı basın açıklamasında "ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) sanal kuruluşlar tarafından dijital para birimlerinin satışı için federal menkul kıymet kanunlarının gerekliliklerine tabi olduğunu bildiren bir araştırma raporu yayınladı" diye belirtti.

"Belli bir yatırım işleminin, bir terminale veya kullanılan teknolojiye bakılmaksızın, bir menkul kıymet teklifi veya satışı da dahil olup olmadığı, işlemin ekonomik gerçekleri de dahil olmak üzere, gerçeklere ve koşullara bağlı olacaktır."

DAO ilgili birimleri ile bireylerin federal menkul kıymetler kanunlarını ihlal edip etmediğini araştıran bir soruşturma sonrasında, SEC, The DAO tarafından satılanların "menkul kıymet olduğuna ve dolayısıyla federal menkul kıymetler yasalarına tabi olduğunu" iddia eden bir soruşturma raporu yayınladı.

SEC Başkanı Jay Clayton, "SEC, dağıtılmış defterin ve diğer yenilikçi teknolojilerin etkilerini inceliyor ve pazar katılımcılarını bizimle etkileşime girmeye teşvik ediyor" dedi. "Sermaye artırımı için yenilikçi ve yararlı yöntemler geliştirmeye çalışıyoruz, başta ve en önemlisi, yatırımcıların ve pazarlarımızın korunmasını sağlıyoruz."

Direktör İşletme Finansı bölümünden William Hinman da "Yatırımcılar, yatırım fırsatlarının ardındaki temel gerçeklere ihtiyaç duyuyorlar, böylece tamamen bilgilendirilmiş kararlar verebiliyorlar. Dağıtılmış defter veya blokaj teknolojisi kullanılarak yürütülen tekliflerin sponsorlarının menkul kıymet yasalarına uyması gerektiğini onaylıyor" diye ekliyor.

Bununla birlikte SEC, bu durumda suçlamalarda bulunmamaya veya raporda ihlal bulguları vermeye, ancak endüstriye ve piyasa katılımcılarına dikkat etmeye karar verdi.

SEC, "ABD'de menkul kıymetler satan ve satanlar" ın faaliyetlerini düzenlemek istiyor ancak ABD'de bulunmayan ve ABD bankalarını kullanmayan projelere karşı düzenlemelerin uygulanmasını söylemek zor görünüyor. ABD vatandaşları dünyanın herhangi bir yerinden başlatılan bir ICO'ya katılmak için Bitcoin ya da Etherum harcamak istiyorsa, bunu yapmaya devam etmeleri ihtimali var.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ