Sec'den bugün çok tartışılacak bir istek geldi.

SEC, İngiltere’den Telegram’ın Eski Danışmanının İfadesinin Alınmasını İstedi

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Telegram’ın eski baş yatırım danışmanı John Hyman’dan, şirketin Gram tokenlarını teklif ettiği davada tanıklık yapmasını sağlamak üzere İngiltere ve Galler Yüksek Mahkemesinden istekte bulundu.

Kripto para haber sitesi Coindesk 7 Aralık'ta, SEC’in talebinin düzenleyici tarafından New York’un Güney Bölgesi’ndeki ABD Bölge Mahkemesi’ne sunulan belgelerle ortaya çıktığını bildirdi.

Menkul Kıymet mi Değil mi?

SEC, Telegram’ın Gram tokenlarının kayıtlı olmayan menkul kıymetler olduğuna inanıyor. Regülatöre göre, Telegram, Gram Alım Sözleşmelerinde bulunduğunu, ancak gerçek tokenlar için aynı iddiada bulunmadığını iddia etti. Ayrıca, “Her halükarda, D Yönetmeliği kapsamındaki kayıttan muafiyet Telegran için geçerli değil.”

Dosyalamaya göre SEC, Telegram’ın fon sağlama çabalarına katılmasından dolayı Hyman’ın ifadesini almak istiyor. Firmanın Telegram Açık Ağı'nın (TON) “bir düzineden fazla” yatırımcı ile iletişim kurduğu bildirildi. Belgelere göre, Telegram CEO'su Pavel Durov onu geçen yıl Ocak ayında “Gram dağıtımını yöneten” kişi olarak tanımladı.

ABD’nin düzenleyicisi, İngiltere’den yetkililerin, İngiltere’nin vatandaşı olması ve orada ikamet etmesi sebebiyle, Hyman’ın ifadesine ilişkin bir Mektubu talep etmelerini istemiş durumda. Dosyalamaya göre, SEC avukatı daha önce Hyman’ın danışmanıyla temasa geçti ve Hyman gönüllü olarak ifade vermeye karar verdi.

Yine de, daha sonra, Hyman'ın danışmanının “Bay Hyman'ın ifadesiyle ilgili birden fazla telefon ve e-posta göndermeyi reddettiği” iddia edildi. SEC, ifadesinin dışında, SEC’in de, Hyman’ın Telegram’ın liderliği ve yatırımcıları ile yaptığı yazılı iletişiminin kopyalarını, iş bulma konusundaki belgelerini almak istiyor.

Kasım ayı sonunda bildirildiği üzere, bir ABD federal hakimi, SEC’in Telegram’ın savunmasını “belirsizlik / ihmal eksikliği” nedeniyle savunmaya yöneltme hareketini korumuş durumda.

Jared Leto, Telegram’ın TON’una Yatırım Yaptı mı?

Belgeler ayrıca Durov ve potansiyel Gram token alıcıları arasında e-posta alışverişini içeriyor. İlginç bir şekilde, Kleiner Perkins’in Durov’a Jared Leto adlı biri tarafından tanıtılan ortağı Mamoon Hamid ile olan iletişimi de içeriyor.

Kişinin popüler şarkıcı ve oyuncunun kendisi olup olmadığı belli olmasa da, ünlü şarkıcının resmi web sitesi adı jaredleto.com'da barındırılan bir e-posta adresi kullanılmış durumda.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ