Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) komiseri Hester Peirce, token vermek isteyen kripto para birimi girişimleri için üç yıllık güvenli bir liman dönemi önerdi.

SEC Komiseri Hester Peirce, Token Satışı Yapan Yeni Girişimler İçin Üç Yıllık "Güvenli Liman Dönemi" Önerdi

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) komiseri Hester Peirce, token vermek isteyen kripto para birimi girişimleri için üç yıllık güvenli bir liman dönemi önerdi.

Coiresk, Chicago'daki Uluslararası Blockchain Kongresi'nde yaptığı konuşmada Peirce, SEC'in ajansın menkul kıymet yasalarına uyup uymayacaklarını belirlemeden önce kripto şirketlerinin ilk token satışlarından üç yıllık bir güvenli liman süresine sahip olması gerektiğini söyledi.

Son zamanlarda SEC, token satışları yoluyla para toplayan bir dizi kripto işine karşı harekete geçti. Örneğin Telegram, Ekim 2019'da SEC tarafından “Gram adı verilen dijital varlık menkul kıymetlerinin” yasadışı ”satışını yapmakla suçlandı. Telegram, Gram'ın menkul kıymet olmadığını iddia ederken, SEC aksini düşünüyor ve token satışının ajansın menkul kıymet düzenlemelerine uymalıydı.

Peirce Perşembe günkü konuşmasında “bir menkul kıymet olarak sunulup sunulmadığının analizinin statik olmadığını ve dijital varlığa kesin olarak katılmadığını” savundu.

Başka bir deyişle, dijital bir varlık başlangıçta bir menkul kıymet gibi görünse de, ilerleyen yıllarda artık bir menkul kıymete benzemeyecek kadar merkezi olmayan hale gelebilir.

Kabul edilirse, Peirce’nin teklifi kripto girişimlerinin token satışları yapması için net parametreler belirleyecek. Örneğin, ihraççıların diğer belgelerin yanı sıra kişisel açıklamalar, kod açıklamaları, kamuya açık bildirimler sunmaları gerekecektir.

Teklif ayrıca, önümüzdeki üç yıl içinde işletmenin büyümesini izlemek ve ağın “ağ olgunluğuna” ulaşıp ulaşmadığına karar vermek için bir “ilk geliştirme ekibi” kuracaktı - yani ağın çalışır durumda olduğu, ancak “kontrol edilemediği ve makul bir şekilde olmadığı” tek bir kuruluş tarafından kontrol edilme olasılığı bulunuyor.

Teklif, “Ağ Olgunluğunun tanımının, bir token işleminin ne zaman bir menkul kıymet işlemi olarak değerlendirilmemesi gerektiği konusunda netlik sağlaması amaçlanmıştır, ancak her zaman olduğu gibi, analiz belirli gerçeklerin ve koşulların değerlendirilmesini gerektirecektir” diyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ