SEC Komiseri Hester Peirce'nin token teklifleri için "güvenli liman" önerisi, kripto topluluğundaki birçok kişinin olumlu tepkileriyle karşılandı.

SEC Komiserinin Kripto Alanı İle İlgili Teklifi Gerçekleşebilir mi?

SEC Komiseri Hester Peirce'nin token teklifleri için "güvenli liman" önerisi, kripto topluluğundaki birçok kişinin olumlu tepkileriyle karşılandı. Aslında, Binance ABD CEO'su Catherine Coley ve DeFi alanından birçok kişi tarafından övüldü. Coley şöyle demişti:

"Kabul edilirse, önerilen güvenli liman, ABD kripto para piyasası için bugüne kadarki en çığır açan gelişme olabilir."

Ancak, Komiser tarafından kabul edilen bir şey hâlâ çok devam etmekte olan bir çalışma olduğundan, aydınlatılması gereken bazı sorunlar bulunuyor.

Peirce’nin son teklifine yanıt olarak, Arca’nın Baş Hukuk Direktörü Phil Liu, aynı incelemenin birkaç konudan daha fazlasını ortaya çıkardığını iddia etti. Kurumsal düzeyde bir finansal hizmetler firması olan Arca, ele alınması gereken beş konuya dikkat çekti. Yeni başlayanlar için Liu, önerilen çerçevenin üç yıl içinde bir ekipten “ademi merkeziyetçilik elde etmek için iyi niyetle çaba göstermesini” gerektirmesine rağmen, bunun nasıl belirleneceğine işaret etti.

“Güvenli liman teklifinin üç yıl içinde ademi merkeziyetçilik sağlama şartı ile ele alınması zor bir konudur.”

Liu'nun belirttiği bir başka nokta da, “Belirli temel bilgileri serbestçe erişilebilen bir web sitesinde ifşa etme zorunluluğu olsa da, tüm önemli bilgileri yalnızca bu web sitesi aracılığıyla ifşa etme gereği yoktur. Bu nedenle bilgi asimetrisi tamamen ortadan kaldırılmamıştır ve içeriden öğrenenlerin ve tip uçlarının bu tür bilgiler üzerinde ticaret yapma fırsatı hala bir sorun.” şeklinde.

Liu'ya göre, burada, alıcılara tüm maddi bilgilerin açıklanamamasının menkul kıymet sahtekarlığı olabileceği argümanı olabilir. Kripto endüstrisindeki hileli faaliyetlerin suçlamalarının yaygınlığını vurgularken, yatırım yönetimi firmasının yürütülmesi açısından tokenların potansiyel alıcılarına reklam veya talepte bulunma konusunda henüz bir standart belirtilmediğini kaydetti.

Liu ayrıca, teklifin token ihraççıları tarafından toplanabilecek para miktarı açısından belirlenmiş bir sınırdan bahsetmediğini iddia etti. Son endişesi ise şu şekilde:

“Kripto endüstrisinin kendisini polise bırakmasına izin verecek genel bir kontrol-ve-denge veya kemer-ve sınır çerçevesi yok. Önerilen güvenli liman, herhangi bir kişiyi ABD menkul kıymetler yasalarının sahtekârlıkla mücadele hükümlerinden muaf tutmasa da, bu genellikle endüstri katılımcıları yerine düzenleyicilerin kendileri tarafından uygulanan son çare kuralıdır. ”

Liu, token ihraççılarının, özellikle token verilmesinden önemli miktarda fon temin etmeyi başarırlarsa, bazı “makul yasal uyumluluk maliyetleri” taşımak zorunda olduklarını belirterek sonuçlandırdı. Yürütmeye göre yönetmelikler, toplanan fonlar temelinde farklı uyum seviyelerine sahip olacak şekilde yapılandırılabilir.

Liu ayrıca “CF Yönetmeliği rejimine uymayı savunan eleştirmenler için Komiser Peirce tarafından önerilen güvenli limanın amacını yitirdiğinden, tamamen başka bir şekilde sallanamayacağımızı ve üç yıl boyunca düzenleyici aralığa sahip olamayacağımızı iddia ediyorum” diyor.

 Arca’dan Philip Liu'nun işaret ettiği konular, son zamanlarda yapılan bir röportajda olduğu gibi ilginç bir duruma işaret ediyor. Hester Peirce, teklifiyle sağlanan korkulukların yatırımcıları koruyacağına ve aynı zamanda yeniliğin gelişmesine izin vereceğine herkese güvence vermişti. Bununla birlikte, Liu tarafından yapılan hususlarda herhangi bir madde varsa, cevaplanması gereken çok fazla soru olduğu anlaşılıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ