SEC Uniswap'ın ardındaki şirkete soruşturma başlattı.

SEC Popüler Altcoin’in Ardındaki Şirkete Soruşturma Başlattı

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, konuyla aşina olan kişilere göre, düzenleyiciler dijital varlık piyasasının gözetime direnen kısımlarını daha da derinlemesine araştırırken, en büyük kripto para borsalarından birinin arkasındaki girişimi araştırıyor.

Yetkililer, Uniswap adlı dünyanın en büyük merkezi olmayan borsasının ana geliştiricisi olan Uniswap Labs'ı incelediklerini söyledi. İnsanlar, icra avukatlarının, yatırımcıların Uniswap'ı nasıl kullandığı ve nasıl pazarlandığı hakkında bilgi aradığını söyledi.

Uniswap Labs'in bir sözcüsü, şirketin "sektörümüzü yöneten yasa ve düzenlemelere uymaya ve herhangi bir soruşturmada onlara yardımcı olacak düzenleyicilere bilgi sağlamaya kararlı olduğunu" açıkladı.

Merkezi olmayan borsalar, merkezi olmayan finans veya DeFi olarak bilinen hızlı büyüyen bir kripto pazarının merkezleridir.

DeFi Alanı

DeFi terimi, kripto para birimleri kullanarak ticaret veya borç verme gibi geleneksel finansal faaliyetleri otomatikleştirmeye çalışan çeşitli projeleri kapsar. Yazılım geliştiricileri, genellikle İnternet üzerinde "protokoller" olarak çalışan projelere güç sağlayan bilgisayar kodunu yazarlar - programı çalıştıran merkezi bir sunucu olmadan dağıtılmış bilgisayar ağlarının birbirleriyle iletişim kurma yollarını kurarlar.

Geliştiriciler genellikle protokolleri artık kontrol etmediklerini söylüyorlar ve bu da menkul kıymetler yasaları kapsamındaki sorumluluklarını azaltabiliyor.

SEC Başkanı Gary Gensler, DeFi projelerinin düzenleyici incelemeden muaf olmadığını söyledi. Alım satım ücretleri ve sahiplerine program üzerinde yönetim hakları veren dijital token’lar gibi teşviklerden yararlanan geliştiriciler veya aracılar tarafından hala kontrol edilebileceklerini ifade etti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ