Gelişmekte olan bir CBDC ekosistemi olan Ripple, ABD SEC için bir hedef olabilir.

SEC, Tamamen Çalışan Bir CBDC Ortamına Sahip Oldukları ve Merkez Bankalarının Henüz Olmadığı İçin Ripple

Gelişmekte olan bir CBDC ekosistemi olan Ripple, ABD SEC için bir hedef olabilir.
Tanınmış şahsiyetler Ripple için olumlu bir özet karar öngörürken, Ripple hala halk desteğine sahip.

SEC ve Ripple davası, SEC'in Ripple'ın peşinde olmasının çeşitli nedenleri hakkında devam eden bir tartışmayı ateşledi. Bir olasılık, Ripple ekosistemine birçok merkez bankası üzerinde büyük bir koruma sağlayan Ripple'ın şu anda işlevsel olan CBDC platformuyla bağlantılı olabilir.

SEC, Ripple'ın CBDC'lerle bağlantısının kendisine karşı dava açma nedenlerinin bir parçası olduğundan bahsetmese de, Ripple'ın CBDC platformunun diğer merkez bankaları için bir tehdit oluşturması şaşırtıcı olmayacaktır.

Eski Goldman Sachs yöneticisi Raoul Pal, Ripple'ın küresel hükümetlerle derin bir bağlantı kurduğunu söyleyerek Ripple'ın sektördeki önemi hakkında bir açıklama yapıyor.

Pal ,“Bence yasal sorunu kaldırırsanız, zincirin değerinin önemli ölçüde artması ve dünya merkez bankası dijital para birimlerine doğru ilerledikçe, XRP Ağı'nın tüm bunların merkezinde bir yerde olacağını düşünüyorum. Pek çok insan için günün tadı olmadığını biliyorum ama bence bu büyük bir oyuncu, gerçek bir oyuncu ve gerçek bir niş."  dedi.

Ripple'ın özel XRP defteri, merkez bankası dijital para birimlerinin konuşlandırılması için tasarlanmıştır. Platform, CBDC'lerin yönetimini, işlemlerini, madenciliğini ve imhasını sunar.

Ripple, 2021'den beri bir CBDC başlatmak isteyen farklı ülkelerin merkez bankalarıyla çalışıyor. Ripple, kendi CBDC'lerini başlatmak için yola çıktıkları yıllar boyunca Palau Cumhuriyeti, Butan ve Birleşik Krallık ile birlikte çalıştı.

Ripple'ın şu anda ABD dijital dolarının yaratılmasının arkasındaki kar amacı gütmeyen kuruluş olan Digital Dollar Project (DDP) ile çalıştığını belirtmekte fayda var. Kuruluş, bir ABD CBDC'sinin keşfini kolaylaştırmak için teknik bir Sandbox Programı başlatmak için Ripple ile birlikte çalışacağını söyledi.

Ripple'ın Devam Eden Davasının Yakında Sona Ermesi Bekleniyor

Devam eden SEC ve Ripple davası, XRP'nin fiyatını etkiledi ve Ripple destekçileri uzun süredir hakimin nihai kararını bekliyor.

Aralık ayında, hem Ripple hem de SEC, ortak bir önergenin 13 Ocak 2023'e uzatılması için başvuruda bulundu. Halk özet kararı beklerken, avukat John E Deaton, Ripple'ın davayı kazanma olasılığı konusunda iyimserliğini koruyor.

Bitboy kriptosunun yaratıcısı Ben Armstrong, davanın bu yıl sona ereceğini tahmin ediyor. Ayrıca ABD menkul kıymetler ve borsa komisyonu başkanı Gary Gensler'in istifasını gönderdiğini görüyor.


Mahkeme kararı XRP'den yana olursa avukatlar diğer altcoinlerin bundan faydalanacağını söylüyor. Sonuç olarak XRP'nin fiyatı da artacaktır. XRP, son 1 saat içinde %0,33'lük kayıpları sürdürdükten sonra rapor zamanında 0,34 $ olarak fiyatlandırıldı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ