Bir kez daha, Menkul Kıymetler ve Emtia borsası, bir bitcoin borsada işlem gören fondan (ETF) hisse sahibi olma umutlarını yıktı.

SEC Tarafında Değişen Bir Şey Yok – Bitcoin ETF’ye Bir Kez Daha Ret

Bir kez daha, Menkul Kıymetler ve Emtia borsası, bir bitcoin borsada işlem gören fondan (ETF) hisse sahibi olma umutlarını yıktı. 26 Şubat'ta verilen karara göre SEC, firmanın Bitcoin pazarının manipülasyona karşı bağışık olduğunu gösteren yeterli kanıt sağlamadığı gerekçesiyle Wilshire Phoenix önerisini reddettiğini açıkladı.

SEC zaten geçmişte yapılan diğer tüm ETF önerilerini reddetmişti. Wilshire Phoenix başarısızlıkla sonuçlanan en son bitcoin ETF teklifi oldu.

Wilshire Phoenix ETF Teklifi Reddedildi

Bir bitcoin ETF, birçok kişi tarafından, ilgili yatırımcıların, kripto para birimini tutmak zorunda kalmadan Bitcoin’e yatırım yapmaları için büyük bir fırsat olarak görülüyor ve bu da varlığın fiyatını potansiyel olarak artırıyor.

SEC, geçmişte Bitwise teklifi, VanEck-SolidX teklifi ve Winklevoss ikizleri teklifi de dahil olmak üzere birkaç bitcoin ETF teklifi aldı. Hatırlarsanız, SEC hem Bitwise hem de Winklevoss önerilerini reddetti. SEC daha sonra Bitwise’ın teklifine ikinci kez baktığını açıkladı. Ancak Bitwise, SEC'in kararını açıklamasından önce zaten başvurusunu geri çekmişti.

Tüm reddetmelerle SEC, kararların ana nedeni olarak piyasa manipülasyonu endişelerini dile getirdi. Kurumun incelemesi altındaki son bitcoin ETF kuralı değişikliği önerisi olan Wilshire Phoenix önerisinden farklı değildi.

Wilshire, geçen Haziran ayında NYSE Arca borsası ile bitcoin ETF başvurusunu ilk kez yaptı. SEC onayını alma şansını artırmak için, firma ETF'sinin hem Hazine bonolarından hem de bitcoin'den oluşacağını iddia etti. Bununla, kısmen, bitcoin'in muazzam volatilitesi ile daha iyi başa çıkmaya yardımcı olmayı amaçladı.

Kurum, bu ETF'nin kararını geçen yıl birkaç kez ertelemişti ve nihayet Çarşamba günü verdiği kararla reddetmiş oldu.

Wilshire Phoenix ETF teklifi onaylanmadığı için, 2020'de bir bitcoin ETF görebilmemiz pek olası değil. Artık şu soruyu souyoruz: Kripto para piyasasının gerçekten bir bitcoin ETF'ye ihtiyacı var mı?

 Kripto para birimindeki birçok kişi, bir bitcoin borsa yatırım fonunun artık çok önemli olmadığı sonucuna varıyor. Kripto para piyasası önemli ölçüde olgunlaştı ve şimdi yatırımcılara ETF'lerin sunacaklarına benzer bir şey sunan Fidelity Investments ve CME ve Bakkt vadeli işlem sözleşmeleri gibi bir altyapıya sahip.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ