VanEck, başvuruyu Temmuz 2022'de yaptı ve geçmişte benzer birçok başvuru yaptı.

 SEC, VanEck Bitcoin Spot ETF Başvuru Kararını 45 Gün Erteledi

  VanEck, başvuruyu Temmuz 2022'de yaptı ve geçmişte benzer birçok başvuru yaptı. SEC, spot ETF başvurularının reddedilmesinin ardındaki nedenler olarak piyasa manipülasyonu ve yatırımcı koruması eksikliğini gösterdi.

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), VanEck tarafından bir bitcoin spot ETF başvurusunu erteledi ve kararı 45 gün erteledi.

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 24 Ağustos'ta sunulan bir dosyaya göre, VanEck'in bitcoin spot ETF başvurusu hakkındaki kararını erteledi. SEC, başvuruyla ilgili kararını 45 günlük bir süre daha uzatıyor.

Görünürde SEC, spot ETF başvurusunun nerede onaylanacağına karar vermek için daha fazla zaman istiyor, ancak geçmiş kararlar olumlu bir sonucun muhtemel olduğunu göstermiyor. Ajans, geçen yıl bir VanEck bitcoin spot ETF başvurusu da dahil olmak üzere geçmişte birkaç spot ETF başvurusunu reddetmişti. VanEck, bu reddedilen başvurudan yaklaşık sekiz ay sonra, Temmuz ayında bitcoin spot ETF için bu yeni başvuruyu yaptı.

Bu VanEck Bitcoin Trust'taki gecikme, onay için çırpınan firma ve piyasa meraklılarını kızdıracak. Bunun piyasaya bir miktar meşruiyet katacağını ve aslında SEC'in endişe duyduğu bazı endişeleri önleyeceğini savunuyorlar.

Bu endişeler, piyasa manipülasyonu ve SEC'in bir bitcoin spot ETF onayının önündeki engeller olarak tekrar tekrar vurguladığı yatırımcı koruması eksikliğini içeriyor. Bu, en eski ETF sağlayıcılarından biri olan VanEck'in birden fazla durumda bir bitcoin ETF başlatma girişiminde bulunmasını engellemedi.

Bu dosyada, SEC dedi ki,

 “Komisyon, önerilen kural değişikliğini ve burada gündeme getirilen konuları dikkate almak için yeterli zamana sahip olmak için önerilen kural değişikliği üzerinde harekete geçmek için daha uzun bir süre belirlemenin uygun olduğunu bulmuştur.”

SEC, aslında, yapmaya istekli göründüğünden daha fazla görünen vadeli ETF'leri onayladı. VanEck'in kendisi, Ekim 2021'de bir bitcoin vadeli ETF lansmanı yaptı ve varlık için bir vadeli işlem ETF'si yayınlayan ilk kişilerden biri olarak ProShares'e katıldı.

Bir bitcoin spot ETF'si için onay eksikliği, bazı daha ciddi olaylara yol açtı. Grayscale, Grayscale Bitcoin Trust'ın SEC tarafından reddedilen bir pot ETF'ye dönüştürülmesi talebini gördü. Buna karşılık, firma ajansa hızlı bir şekilde dava açtı ve davanın Q3 2023 ile Q1 2024 arasında olması bekleniyor.

Kripto piyasasının ilk bitcoin spot ETF'sini görmesi biraz zaman alabilir. Düzenleme bunu gerçeğe dönüştürmeye yardımcı olabilir, ancak bu da biraz zaman alabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ