ABD Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu, Bitwise'ın reddetmiş olduğu bitcoin ETF'sini gözden geçirmeye karar verdi.

Sec

ABD Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu (SEC) , Bitwise tarafından teklif edilip reddedilmiş olan yatırım fonlarının borsada işlem görmesi anlamına gelen BTC ETF'sini gözden geçirme kararı aldı. SEC, kripto yatırım pazarının sahtekarlık ve manipülasyonlardan uzak olduğunu tespit edemediğinden Borsada İşlem Gören Fon veya Borsa Yatırım Fonu olan Exchange-Trader Fund (ETF) başvurusunu geri çevirdi.Şu an itibariyle, ABD SEC herhangi bir bitcoin ETF'yi onaylamadı. SEC kararlılık gösterdiğinde, onaylanacak ilk bitcoin ETF'si olacaktır. SEC, borsa yatırım fonunun Bitwise Portföy Yönetimi ve NYSE Arca listelemesini onaylamama emrinin yürürlükte kalacağını ve komisyon değerlendirmelerini askıya alacağını bildirdi.

İlk başvurunun Ocak ayında yapılması üzerine kurum, Mart ayında bu ETF başvurusu için VanEck/SolidX Bitcoin ETF’si ile birlikte aynı gün erteleme kararını duyurdu. SEC'in iki ETF için de en geç Ekim ayına kadar bir karara varması gerekmektedir. Ayrıca SEC'in, VanEck/SolidX Bitcoin ETF adına 21 Mayısa kadar olan süreç içerisinde bir açıklama yapması beklenmektedir. 

Bitwise inceleme istemedi.

Bitwise'ın küresel araştırma başkanı Matt Hougan, SEC'den bitcoin ETF başvurularının gözden geçirilmesini istemediklerini açıkladı. Ancak, şirket SEC ile görüşme ve diyaloğa devam etme fırsatını memnuniyetle karşılamaktadır. Resmi duyuruya göre, SEC'in beş komisyon üyesi Bitwise Asset Management tarafından ortaya konan bitcoin ETF'yi inceleyecek.

SEC'in bir BTC ETF'yi onaylama zamanı geldi mi?

Daha önce, SEC Başkanı Jay Clayton, bitcoin ETF hakkında bazı ilerlemeler kaydedildiğini söyledi. SEC’in bir BTC ETF’yi onaylama konusundaki en büyük kaygısı, piyasanın hala manipülasyonlara ve sahtekarlıklara karşı hassas olmasıdır. SEC, Bitwise’ın başvurusunu reddetmesinin ardından başka bir başvuran geri çekilirken, VanEck / SolidX başvurusunu geri çekti. US SEC ayrıca, 18 Aralık'a kadar reddedilen bitcoin ETF başvuruları hakkında kamuya açık yorumları kabul ediyor.

 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ