Tasarı, kripto piyasasının farklı yönleri için farklı ajanslara sorumluluk verilmesiyle birlikte geliyor.

SEC

Tasarı, kripto piyasasının farklı yönleri için farklı ajanslara sorumluluk verilmesiyle birlikte geliyor. Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu'ndan (CFTC) Rostin Behnam, tasarının iyi bir iş çıkardığına inanıyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu  SEC Başkanı Gary Gensler yakın tarihli bir açıklamada, kripto düzenlemesinin kurallarını ve rollerini belirlemeyi amaçlayan tasarının korumalarını baltalayarak daha geniş piyasayı etkileyebileceği konusunda uyardı.

Wall Street Journal'ın CFO Ağı Zirvesi'nde konuşan kendisine ABD senatörleri Cynthia Lummis (R-Wyo.) ve Kirsten Gillibrand (D-N.Y.) tarafından sunulan yasa tasarısı hakkında soru soruldu. Gensler, bu konuda öncelikle milletvekilleriyle konuşmayı tercih edeceğini, ancak ajansının 100 trilyon dolarlık sermaye piyasasında sahip oldukları korumayı korumaya çalıştığını ve zedelemeyeceğini belirtti.

Mevcut borsalarımızın, mevcut yatırım fonlarımızın, mevcut halka açık şirketlerimizin bir tür istemeden bir kalem darbesiyle 'Biliyor musun, ben de uyumsuz olmak istiyorum' demesini istemiyorsunuz. Son 90 yılda yatırımcılara ve ekonomik büyümeye oldukça fayda sağladığını düşündüğüm rejimin dışında olmak istiyorum.

Daha önce bildirildiği gibi, tasarı, kripto piyasasının farklı yönleri için farklı ajanslara sorumluluk verilmesiyle

CFTC Patronu, Tasarının Kripto İçin İyi Bir İş Çıkardığını Düşünüyor

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu'ndan  CFTC Rostin Behnam, geçen haftaki CoinDesk TV'nin First Mover programında SEC ve CFTC'nin kripto denetimindeki rollerini netleştirdiğini açıklayarak tasarıya daha fazla ışık tuttu. Ayrıca mevzuatın milletvekilleri tarafından SEC ile birlikte oluşturulduğunu da açıkladı. Daha önce Behnam, tasarının "çok iyi bir iş çıkardığını" belirtmişti.

Behnam, kriptonun daha fazla spot piyasa gözetimi için uzun süredir savunuculuğuyla tanınıyor. Sebebi büyük ölçüde en büyük iki kripto para olan Bitcoin ve Ethereum'da yapılan işlem hacmine dayanıyor. Hem Bitcoin hem de Ethereum, şüphesiz emtia olarak kabul edilir ve SEC'in denetimi altında olacaktır.

Yapmamız gereken en zor şeylerden biri  ve bence bunu çok iyi ele alıyorlar. Bir emtia ile menkul kıymet arasındaki şifreyi çözmek. Mevzuatın kendilerine kural yazma ve paydaşları düzenleme yetkisi vereceğini de ifade etti.

Bu menkul kıymetler-emtia konularında, Gensler yaptığı açıklamada borsaların yüzlerce token listelediğini ve hepsinin menkul kıymet olmamasının imkansız olduğunu belirtti. Tasarının bu yıl geçmesi muhtemel olmasa da, CoinDesk'in 2022 Konsensüsü'nde Senatör Pat Toomey (R-Pa.) tarafından önerildiği gibi, stablecoin'leri ele alan mevzuatın bu yılın sonunda yasalaşması bekleniyor. Bu tasarının başarılı bir şekilde geçirilmesinin, diğer kurumsal yatırımcıların kriptoya dahil olması için daha az riskli bir ortam yarattığı söyleniyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ