Grayscale’in Bitcoin Trust'ı artık ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) rapor vererek kamu ticaretine bir adım daha yaklaştı.

SEC

Grayscale’in Bitcoin Trust'ı Bitcoin yatırımını yatırımcılar adına yöneterek riskleri azaltırken kripto para biriminin kazanç potansiyeline maruz bırakır. 21 Ocak duyurusu, SEC'e rapor veren türünün ilk örneği olarak güveni ilan ediyor.

Grayscale’in tam Form 10'u burada mevcuttur. Bu kaydın ardından, tröstün SEC ile üç ayda bir ve yıllık raporlar sunması gerekir ki bu rapor kamuya açık hale gelir.

Form 10 dosyalaması bir şirketin borsalarda halka açık ticarete başlaması için yeterli olmasa da, bu yönde atılmış bir adımdır ve tröst, daha önce kayıt olmadan elde edilenden daha fazla yatırımcıya açılır.

Duyuruda, firma akredite yatırımcılardan özellikle tartışmalı bir konuyu belirtiyor. Trust'ın özel yerleşiminden hisselere sahip olmak veya bunları satın almak, onlara 6 aylık kısa bir bekleme süresi ile daha hızlı likidite avantajı sağlar.

Akredite Yatırımcılar

Grayscale’in duyurusu, SEC'in 1934 tarihli Yasanın 12 (g) Bölümünde yer alan akredite yatırımcı atamasında değişiklikleri göz önünde bulundurmasıyla gelir.

 SEC, varlıklı veya yönetici sınıfa içgörü ve dolayısıyla minimum riskle yatırım yapma konusunda güvenir. Tersine, onlarca yıllık moniker Main Street yatırımcısı bu anlayıştan yoksundur. SEC muafiyetleri uyarınca şirketler, SEC'in halka açık şirketlerin gerektirdiği tüm belgeleri sunmadan akredite yatırımcılara hisse sunabilir. Eleştirmenler, eski SEC komiseri Michael Piwowar'ın “unutulmuş yatırımcılar” olarak adlandırdığı günlük yatırımcıları hariç tutarken, bu muafiyeti zenginler için uygun buluyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ