High Fidelity platformu, entelektüel birikimi korumak ve oyun içi kripto para birimi kullanımları için blok zincirinden faydalanmaya başlıyor.

High Fidelity, Second Life'ın yaratıcısı ve HF'nin fikir babası Philip Rosedale tarafından geliştirilen, şu an beta aşamasında olan gelecek nesil bir sanal dünya platformu. 

Second Life'ta kullanıcılar kendilerine bir avatar oluşturabiliyor ve bu şekilde 3D, devasa bir sanal dünyayı keşfedebiliyorlar. Bu platformda en baştaki amaç; bilim kurgu yazarı Neal Stephenson'un Türkçeye Parazit olarak çevrilen kitabı Snow Crash (1992)'de kurguladığı gibi gerçeğe yakın sanal bir dünya yaratarak milyonlarca insanın buraya akın etmesini sağlamaktı. Ancak olmadı.

Second Life gün geçtikçe etkisini yitirdi ya da küçük çevrelerce revaçta kaldı. Bunun da en büyük nedeni bu dünyaya giren yeni bireylere yeterince gerçekçi ve derinlikli bir dünya sunamamasıydı.

High Fidelity'de Oculus Rift gibi başlıklarla, 3D ses efektleriyle, el ve vücut sensörleriyle tüm bu sorunlar aşılmaya çalışılıyor. High Fidelity'de SL'den çok daha merkezsiz bir dünya yaratılacak; kullanıcılara bu sanal dünyada kendi ekipmanlarını ve altyapılarını kullanma imkanı sunulacak.

Bir başka önemli fark da oyun için alışverişlerde gerçekleşecek. Second Life'ta insanlar o dünyadaki metalara sahip olmak için herhangi bir blok zinciri temeli olmayan ve sadece Second Life dünyasında geçerli olan Linden Doları ile işlem yapabiliyorlar. Ancak Rosedale'in açıklamasına göre High Fidelity'de blok zinciri altyapısından faydalanılarak HFC kodlu, yeni bir kripto para birimi geçerli olacak. Ve oyun içi tüm işlemler HFC ile gerçekleştirilecek.

HFC hakkında beta kullanıcılar tarafından sürekli geri dönüşler alındığı ve gelişime tabi tutulduğu da açıklananlar arasında. Kim bilir, belki çok yakında, yeterince gerçekçi ve başarılı olabilirse HFC ile hali hazırda sanallaşmış dünyalarımıza biraz daha sanallık katacağız.
Kaynak: www.bitcoinmagazine.com

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ