Securitize, gayrimenkul yatırımları için bir fonlama platformu oluşturmak için Tokyo merkezli bir konut ve emlak bilgi listeleme hizmeti olan LIFULL ile bir anlaşma imzaladı.

Securitize Blockchain ile Japonya

Kamu blok zincirleri ve çoklu borsalarda özel menkul kıymetlerin uyumlu ticaretini kolaylaştırmaya odaklandığını iddia eden bir proje olan Securitize, gayrimenkul yatırımları için bir fonlama platformu oluşturmak için Tokyo merkezli bir konut ve emlak bilgi listeleme hizmeti olan LIFULL ile bir anlaşma imzaladı.

Securitize Blockchain ile Boş Japon Evlerini Canlandırıyor

2013 yılında, ülkedeki toplam 60.6 milyon evden yaklaşık 8 milyon terk edilmiş ev vardı. 2020'ye gelindiğinde bu rakam 10 milyondan fazla arttı ve Japonya İçişleri ve İletişim Bakanlığı Japonya'daki tüm evlerin yaklaşık yüzde 30'unun 2033 yılına kadar boş olacağını tahmin ediyor.

Bu endişe verici durumdan en iyi şekilde yararlanmak için Securitize ve LiFULL, bu terk edilmiş mülkleri emlak kitle fonlaması yoluyla canlandırmayı amaçlayan bir blockchain tabanlı girişim başlatmak için bir araya geldi.

Aşama 1 Başarıyla Tamamlandı

İlginç bir şekilde, ekip, projenin ilk aşamasının, dijital menkul kıymetler ve dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) ile güçlendirilmiş gayrimenkul kitlesel fonlamanın geleneksel yapılara kıyasla çok daha pratik olduğunu kanıtlayabildikleri için tatmin edici bir şekilde tamamlandığını açıkça belirtti. Ayrıca işletme maliyetlerini de azaltıyor.

Proje hakkında yorum yapan Securitize CEO'su ve Kurucu Ortağı Carlos Domingo, ekibin Japon gayrimenkul endüstrisini modernize etmeye hazır olduğunu ve projenin istenen sonucu hızla sağladığını yineledi.

“Kitlesel fonlama ile emlak fonları için kapsamlı bir platform çözümü yaratma konusundaki ortak başarımız çok heyecan verici ve Japon emlak piyasasını birlikte modernize etmeye çalışırken Securitize ve LIFULL için harika bir başlangıç oldu.”

Özellikle ekip, proje sırasında menkul kıymet tokenı dağıtımının otomatik olarak yürütülmesi, temettü ve akıllı sözleşmelerle itfa yoluyla operasyon maliyetlerinde önemli bir düşüşün doğrulanması da dahil olmak üzere birçok kilometre taşına ulaşıldığını söylüyor.

Hepsi bu kadar değil, akıllı sözleşmeler, katılımcıların sahip olduğu menkul kıymet tokenlarının sayısına göre temettü ve itfaları otomatik olarak yürütmek için kullanıldı ve yatırımcılar Ethereum blockchain yoluyla fon akışını kolayca takip edebildikleri için tüm operasyonda tam bir şeffaflık vardı.

 İlgili haberlerde, Şubat 2019'un başlarında Securitize, bir varlık yönetim şirketi olan Elevated Returns ile yatırımcılara Tezos blok zincirinde 1 milyar dolar değerinde tokenize gayrimenkul varlığı sunmak için katıldı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ