Bitcoin için ölçeklendirme sorunlarına yardımcı olmak için tasarlanan SegWit2x'in, blok zincirin 501451 numaralı bloğunda gerçekleştirilmesi planlandı. Belirtilen blok dün sabah (28 Aralık 2017) saatlerinde bulundu ve projeyi yürüten geliştirici ekip tarafından resmi olarak ilan edildi.

Tamamen orijinal SegWit2x

SegWit2x projesi, aslında Mayıs 2017'de yapılan New York Anlaşması ile birlikte ortaya atıldı. Bu anlaşmanın arkasında yaklaşık 50'yi aşkın önde gelen Bitcoin şirketleri yer alıyordu. SegWit2x'in amacı Bitcoin'in ölçeklendirme problemlerini gidermekti.

Anlaşmaya katılan taraflardan biri olan "küçük blokçular", 25 Ağustos 2017'de gerçekleşen ve anlaşmanın bir parçası olan SegWit'i uygulamak istiyorlardı. Anlaşmanın bir diğer konusu ise, blok boyutlarının 2 MB olmasıydı. Ancak blok boyutları için sunulan bu öneri, asla kabul edilmedi ve yapılan anlaşma geçerliliğini yitirdi.

Bitcoin için planlanan bu çatallanma, 16 Kasım'da gerçekleşecekti. Ancak geliştiricilerin sert çatallanmanın gerçek kodunu açıklaması, Bitcoin topluluklarından çok sert bir olumsuz tepki almalarına sebep oldu. Geriye dönük korumanın olmaması, SegWit ile ilgili güvenlik açıkları endişesini gündeme getirdi. Ardından bütün oklar yeni bir çatallanmanın, yani SegWit2x'in başlatılması gerekliliğini göstermiş oldu.

Bir kaç haftalık tartışmalar neticesinde, çatallanma planlanan tarihten yaklaşık bir hafta önce, yani 8 Kasım'da iptal edildi. SegWit2x için kod oluşturma görevini üstlenen ekip ise fikir birliğinin olmaması nedeniyle planını rafa kaldırdı.

SegWit2x 2.0

Problemli çatallanmanın Aralık ayı sonlarında farklı bir geliştirici ekip tarafından tekrar ele alındığı ve bu ekibin çatallanma ile ilgili misyon ve yol haritasını aktarabilecekleri bir internet sitesi kurdukları belirtildi. http://b2x-segwit.io/ adresinden yayın yapan internet sitesinden, SegWit2x ile ilgili detaylı bilgileri edinebilirsiniz.

Her şey kabataslak?

Her şeyden önce, yeni çatallanmanın arkasındaki ekibin, New York Anlaşması ve Kasım ayında iptal edilen SegWit2x ile yakından uzaktan ilgisi yok. Resmi web sitelerinde listelenen ekip üyeleri hakkında etrafta çok fazla bir bilgi yok. Örnek vermek gerekirse, projenin kurucusu Jaap Terlow'un sadece yarısı boş Linkedin profili var. Profilinde "SegWit2x'in ana geliştiricisi" olduğunu belirtmesi haricinde, gerçekten bir geliştirici olduğunu ispatlayan başka bir kaynak yok.

Projenin GitHub hesabında saklanan bir kodun; ekip üyelerinin kendilerine yaklaşık 6 milyon tanımlanmış (premined) BTC atamayı planlandığını gösteriyor ki, bu da toplam 21 milyonluk BTC teminatının yaklaşık %28'ini oluşturuyor. İlgili kod parçacığını aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

Ayrıca projenin GitHub hesabı, etraftaki çatallanma haberlerinin basın tarihlerini dikkate aldığımızda sadece 9 gün eski. Bu çatallanma ile ilgili ortada çok fazla endişe olması, pek hayra alamet olmasa gerek!?

Şüphe sebeplerinin en başında, eğer çatal gerçekleşirse tüm Bitcoin kullanıcılarına, "Satoshi Nakamoto" nun sahip oldğu Bitcoin'leri vermeyi taahhüt etmesi. Bu gerçekten böyle bir çatallanma için, tuhaf ve sıra dışı bir taaahhüt. İşin daha ilginç yanı, geliştiricilerin Bitcoin'in gizemli yaratıcısı Nakamoto'nun elinde var olan BTC'lere nasıl erişim sağlayabileceği konusunda henüz net bir bilgi vermemesi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ