Tartışmalı Bitcoin çatallanması olan Segwit2x önerisinin düzenleyicileri, bir yazılım güncellemesi yoluyla blok boyutunu artırma girişimini askıya alıyor.

Bitcoin madencilik havuzlarından aldığı güçlü ve erken destekle uygunlanması beklenen Segwit2x planı, 16 Kasım'da veya civarında gerçekleşmesi beklenen 494784 numaralı blokta bir blok boyutu artışı ile beraber gerçekleşecekti.

Askıya alma işlemi, Bitcoin cüzdan yazılım sağlayıcısı BitGo'nun CEO'su ve kurucu ortağı Mike Belshe tarafından yazılan bir e-postayla ilan edildi. Segwit2x projesinin liderlerinden biri olan Stanley, ölçeklendirme önerisinin ilerlemek için çok tartışmalı olduğunu savundu.

"Maalesef, bizim için yeterli fikir birliği oluşturamadığım açıktır.
Şu anki yolda devam etmek, topluluğu bölebilir ve Bitcoin'in büyümesine bir aksilik olabilir. Segwit2x'in amacı hiç bu değildi. Yaklaşmakta olan 2MB yükseltme planlarımızı askıya alıyoruz"dedi.

Ayrıca, planı destekleyen şirketler tarafından imzalanmış, CEO ve kurucularından Mike Belshe, Xapo CEO'su Wences Casares, madencilik havuzu Bitmain'in kurucularından Jihan Wu,Jeff Garzik, Blockchain CEO'su ve kurucularından Peter Smith ve Shapeshift CEO'su ve kurucusu Erik Voorhees da dahil olmak üzere mayıs ayında gerçekleştirilen bir toplantıda bu süreç için başlangıç onayı verilmişti.

Bu süreçten sonra ne olacağı belirsiz yani belirsizlik derken SegWit2X gündeme tekrar gelecekmi gelmeyecekmi buda bir soru işareti olarak aklımıza kazındı. Umarım birdaha gündeme gelmeyecek şekilde iptal edilmiştir.

Haber sonrasında piyasalarda boğa trendi tekrar devam ettiğini görüyoruz. Geçtiğimiz pazartesi günü 6900$-7000$ seviylerinde seyreden Bitcoin Salı günü tekrardan toparlanmaya başlamıştı ve Çarşamba günü yani bugün gelen SegWit2x iptali haberiyle birlikte, 7880$ seviyelerine kadar bir artış yaşadı daha sonrasında kâr satışlarıyla beraber 7730$ seviyelerine geçti ve şuan çok azda olsa hala dalgalı durumda.

Sanırım artık olumsuz bir haber gelmedilçe 200$-300$ lık dalgalanmalar yaşayabiliriz. Bu dalgalanmaların sebebide altcoin pumpları olacaktır diye düşünmekteyim. Haber yayınlanır yayınlanmaz yaklaşık 400$ değer kazanan Bitcoin bugünden sonra gözünü 10.000$ a doğru dikti gibi görünüyor. 

Coinmarketcap te daha önce paylaşmış olduğumuz Segwit2x [Futures] ve B2X inanılmaz bir değer çöküşü yaşadı. İptalin ardından yaşanan çöküş işe birlikte altcoinlerde değer kazanmaya başladı.

Şuan marketcap 209 milyar dolar seviyelerinde, Ethereum 310$ seviyelerine dayandı. Segwit2x'in iptali piyasalara yeniden hayat verdi adete. Birçok altcoin daha önce hiç ulaşmadığı değerlerde şu sıralarda. Neo: 33$, Monero:102$, Dash:303$, Litecoin: 63.75$ seviyelerinde seyrediyor. BT2 ve SegWit2x coinlerinden yapılan para çıkışı sanırım diğer altcoinlere dağıldığı için bu artışları yaşadık ayrıyetten dışarıdanda 9 milyar para girişi oldu.

Önümüzdeki günlerde artışların devam edeceğini düşünüyorum, tabiki bütün coinler için değil fakat Ethereum ve Litecoindeki artış uzun süre devam edebilir gibi geliyor. Öte yandan artık fork gibi bir engel önümüzde olmadığından (kısmen nekadar olmayacak bilmiyoruz tabiki) Bitcoin'e de geçiş yapılıp uzun süreli pozisyon alınabilir. Belki Bitcoin önümüzdeki günlerde alım fırsatı verebilir. Gerçi sizinde bildiğiniz gibi Bitcoin boğa trendine girdiği zaman hangi fiyattan aldığınızın çok bir önemi olmuyor açıkçası. Fakat, makul bir fiyattan alınabilinirse panik yapmadan hep artıda kalarak uzun süreli bir yatırım yapmak bana daha mantıklı gelmekte.

Not: Yazdıklarımın hiçbiri yatırım tavsiyesi olmamakla beraber kendi kararlarınızı kendinizin vermesini öneriyorum.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ