Büyük 2 trilyon dolarlık teşvik yasasının geçmesinden bir ay sonra ABD Senatosu, küçük işletmelerin ve hastanelerin zor zamanlarına yardımcı olmak için 484 milyar dolarlık ek bir yardım paketini onayladı.

Senato 484 Milyar Dolarlık Yeni Salgın Yardım Paketini Onayladı

Büyük 2 trilyon dolarlık teşvik yasasının geçmesinden bir ay sonra ABD Senatosu, küçük işletmelerin ve hastanelerin zor zamanlarına yardımcı olmak için 484 milyar dolarlık ek bir yardım paketini onayladı.

Son iki hafta boyunca çılgın müzakerelere konu olan paket, küçük işletme kredi programlarına 380 milyar dolar, hastaneler için acil durum finansmanına 75 milyar dolar ve hastalık testi için 25 milyar dolar ayırıyor.

Mevzuat, bu hafta içinde Meclis'e gönderilecek ve iki partili destek alması bekleniyor. Başkan Donald Trump, yasayı imzalayacağını belirtti.

Demokratlar ve Cumhuriyetçiler, paketin büyüklüğü ve hedeflenen bölgeler konusunda bir uzlaşmaya varmadan önce iki hafta boyunca ileri geri gitmişlerdi. Cumhuriyetçiler yasayı küçük işletme kredilerinde 250 milyar dolara sıkı sıkıya odaklamak istiyorlardı.

Demokratlar için öncelik, tükenmiş Paycheck Koruma Programına tahsis edilen toplam 321 milyar $ 'dan 60 milyar $' ı ayırmak ve ilk kredilerdeki fonlara erişimde zorluk çeken düşük bütçeli küçük işletmelere yardımcı olmaktı.

12 günlük müzakerelerden sonra Demokratlar, Cumhuriyet muhalefeti karşısında eyaletler ve yerel yönetimler için 150 milyar dolarlık ekstra peşinde koşmak zorunda kaldılar, ancak hastaneler ve testler için daha fazla para aldılar.

Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell anlaşmayı övdü:

"Amerikan halkı, refleksif partizanlığı bir kenara bırakmak ve millete bu salgın aracılığıyla yardımcı olmak için koridor boyunca çalışmak için Kongreye güveniyor."

 John Hopkins Üniversitesi verilerine göre, yazım sırasında Pazartesi günü yaklaşık 1.500 Amerikalı öldü ve 816.000'den fazla teyit edilen vaka arasında yaklaşık 44.000'e çıktı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ