Senato’dan Blockchain Sibergüvenlik Araştırmaları İçin 700 Milyar Dolarlık  Savunma Tasarısı

ABD Senatosu’ndan Savunma Bakanlığı tarafından yürütülecek olan ve blockchain araştırmalarını içeren bir  tasarı geçti.

18 Eylül tarihinde ABD Senatosu’ndan Amerika ordusuna yüz milyarlarla para sağlayacak büyük hacimli harcama paketi tasarısı geçti. Kamu kayıtlarına göre, Ohio Senatörü Rob Portman tarafından önerilen teklifle yasa değişikliği “... blockchain teknolojisinde siber uygulamalar raporu talebi...” şeklinde olacaktır. Yasal olarak onaylanarsa...

Kongre’nin resmi web sitesindeki açıklamalara bakılırsa,yasa değişikliği savunma tasarısı ödeneği dahil, oybirliği ile  kabul edilmiştir.
Yasa değişikliği metni aşağıdakı gibi özetlenebilir; “Blockchain teknolojisinin saldırı ve savunma siber uygulamaları, paylaşılmış diğer veritabanı araçları ve dış güçlerin çabalarının değerlendirilmesi, örgütler,suç ağları olmak üzere raporların hazırlanması”.

Onaylanma sonrası 6 ay içerisinde araştırmanın sonuçları ve ilave materyalların elde edilmesi planlanmıştır. Ancak, çalışma yetkisinin hükuki olarak onaylanmasına henüz birkaç adım var. ABD Kongresi’nin alt komitesi sayılan Temsilciler Meclisinden Temmuz ayında buna benzer bir tasarı geçmiştir. Ve şuan iki tasarıdan birinin seçilib onaylanması gerekmektedir.


Kaynak;
https://www.coindesk.com

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ