Bitcoin (BTC) Salı günü akşam saatlerinde ayın en büyük short squeeze'a tanık oldu. Bu dalgalanma, kripto para biriminin 28.000 $ işaretini aşmasıyla tetiklendi.

Sert Yükseliş Yaşanırken Bitcoin İçin Bu hamle Çılgınlık Yarattı: BTC İçin Sırada Ne Var?

Bitcoin (BTC) Salı günü akşam saatlerinde ayın en büyük short squeeze'a  tanık oldu. Bu dalgalanma, kripto para biriminin 28.000 $ işaretini aşmasıyla tetiklendi. Günün büyük bir bölümünde 26.800$ civarında nispeten yatay bir seyir izleyen en büyük kripto para biriminin fiyatı birkaç saat içinde 28.150$'a kadar yükseldi. Ancak, o zamandan beri kazançlarını kısmen geri çekerek yaklaşık 27.900 dolara geriledi. Bundan sonra ne bekleyebiliriz?

Bitcoin fiyatı bu hamleyi tetikliyor

CoinGlass verilerine göre, fiyat düşüşlerini öngörerek pozisyon alan yatırımcılar son 24 saat içinde 36,6 milyon $ likidasyon kaybına uğradı. Bu, 28 Mayıs'tan bu yana gözlemlenen en yüksek kısa likidasyon miktarını temsil ediyor. Fiyat artışı, finansal hizmet kurumları tarafından yapılan ve daha önce Amerika Birleşik Devletleri'nde kripto borsaları Binance ve Coinbase'e karşı yasal işlemler de dahil olmak üzere artan düzenleyici baskı nedeniyle sönümlenen bir pazara iyimserlik enjekte eden bir dizi önemli duyuruyu takip ediyor.

Bir bankacılık devi olan Deutsche Bank, Salı günü Almanya'da bir kripto varlık saklama lisansı için başvurduğunu açıkladı. Ayrıca, Charles Schwab (SCHW), Citadel Securities ve Fidelity Digital Assets gibi önde gelen finansal kuruluşlar tarafından finanse edilen bir kripto borsası olan EDX Markets, aynı gün BTC ve Ethereum (ETH) ile işlem yapmaya başladı. Geçtiğimiz hafta, yatırım yönetimi devi BlackRock (BLK), spot BTC borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunda bulunarak piyasayı şaşırttı. Merkezi olmayan finans (DeFi) tahvil piyasası platformu Umee'nin CEO'su ve kurucu ortağı Brent Xu, bu gelişmeyi yorumlayarak şunları söyledi:

"Bitcoin rallisi, bu büyük geleneksel finans kuruluşlarının kripto varlık ekosistemine daha derin bir katılım arayışıyla ilgili haberlerle açıkça bağlantılı. BlackRock, Fidelity ve diğer firmaların ETF'ler ve daha geleneksel yatırım araçları aracılığıyla BTC ve diğer kripto varlıklarıyla ilgilenen müşteri tabanlarına sahip olduğu açıktır. Bu haber, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki nispeten olumsuz düzenleyici ortamın hafifletilmesine yardımcı oldu ve aynı zamanda bu büyük oyuncuların mevcut olandan daha şeffaf ve adil bir düzenleyici ortam istediklerini gösteriyor."

InvestAnswers: Ufukta boğa koşusu var

Bu arada, YouTube'da 444.000 aboneye sahip InvestAnswers'ta anonim bir sunucu, tarihsel fiyat modellerine dayanarak, Bitcoin'in Nisan 2024'te beklenen bir sonraki yarılanma olayının bir yıldan fazla sürecek bir boğa koşusunu tetikleyebileceğini öngörüyor. Sunucu, Bitcoin'in 19 Eylül 2025'te 157.279 dolara ulaşacağını tahmin ediyor. Her dört yılda bir gerçekleşen önceki yarılanma olayları Bitcoin için yukarı yönlü fiyat hareketlerine yol açmıştı. Yaklaşan yarılanma olayı, piyasaya giren yeni BTCarzını blok başına 6,25 Bitcoin'den blok başına 3,125 Bitcoin'e düşürecek.

Tradera, Eylül 2025 fiyat hedefinin, BlackRock'ın son onay başvurusunun ardından başarılı bir şekilde borsa yatırım fonu (ETF) başlatması gibi kurumsal benimsemenin artmasıyla daha olası hale geldiğini öne sürüyor. Ancak yatırımcı, beklenmedik ve ciddi makroekonomik gerilemelerin Bitcoin'in önceki tüm zamanların en yüksek seviyesine geri dönmesine yol açabileceği konusunda uyarıyor.

Michael van de Poppe hisse fiyat tahminleri

Ünlü analist Michael van de Poppe, Bitcoin'in fiyatı için bir sonraki hedefi belirledi. Aylık 25.000 $'ın altındaki düşük seviyelerden önemli bir toparlanmanın ardından Bitcoin fiyatı istikrarlı bir şekilde yükseliyor. Analist, yakın gelecekte yatırımcılar için uygun bir satın alma fırsatı sunabilecek potansiyel bir geri çekilme bekliyor. Potansiyel bir uzun giriş noktasının 26.000 $ civarında olabileceğini ve 27.500 $ direnç seviyesini kırması halinde fiyatı 30.000 $'a doğru itme olasılığı olduğunu öne sürüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ