Kripto analisti Lark Davis, bu yıl kripto pazarını istikrarsızlaştırabilecek bazı olayları paylaştı.

Kripto analisti Lark Davis, bu yıl kripto pazarını istikrarsızlaştırabilecek bazı olayları paylaştı.Kripto endüstrisinin bazı kısımları, insanlar alternatif geçim kaynakları aradıkça büyüme görebilir.

Kripto analisti Lark Davis, beş ana olayın kripto endüstrisi için yüksek risk oluşturduğu konusunda uyardı. Bunlar:

Durgunluk

Bank of America (BOA), resesyon şoku olasılığı konusunda uyaran en son büyük kurumdur. Davis'in işaret ettiği gibi, hisse senetleri durgunluk sırasında karışık pozitif ve negatif performansla, bir durgunluktan 6-12 ay önce en kötü performansını sergiliyor. Bir durgunluğun ardından, piyasalar ivme kazanma ve pozitif getiri sağlama eğilimindedir.

Böyle bir olay duyurulursa, etkileri hem hisse senedi hem de kripto para piyasalarına yayılacaktır. Bunun nedeni, kripto ve borsalar arasındaki artan korelasyon.

Faiz Artışları

Tarih, Fed'in faiz artırımını izleyen ilk hafta veya ilk birkaç ayda bir ilk şok olduğunu gösteriyor. Yaklaşık bir yıl süren yüzde 5-10'luk bir düşüşün ardından piyasalar ilk 3-6 ayda hafif pozitif getiriler göstermeye başlıyor. Önümüzdeki 6-12 ay daha olumlu getirilerle işaretlenir. Genel olarak trendler, bir oran artış döngüsünün ardından borsada olumlu getiriler gösterir. Örneğin, S&P 500, 12 faiz artışı döngüsü boyunca yıllık ortalama yüzde 9,4 oranında arttı. Yukarıda belirtildiği gibi, kripto pazarında muhtemelen benzer tepkiler olacaktır.

Şişirme

Son rapora göre, ABD'deki yıllık enflasyon oranı, bir yıl önceki yüzde 7,9'a kıyasla yüzde 8,5'te. Almanya gibi yerler, bazı gıda maddelerinde yüzde 50'ye varan fiyat artışları gördü.

Davis'in gösterdiği gibi, enflasyon yüzde 3 ve daha yüksek olduğunda, 12 ayda enflasyon oranını aşan yüzde 48'lik bir hisse senedi piyasası getirisi var. Önümüzdeki aylarda enflasyonun daha da yükselmesi muhtemel. Bu nedenle hisse senedi piyasaları, gelecek yıl yüzde 8,5'ten daha düşük getiriler rapor edecek. Bunlar aynı zamanda kripto pazarında da çoğalacaktır.

Kripto Pazarını Bekleyen Daha Fazla Tehlike

Rusya-Ukrayna Çatışması

Hem Ukrayna hem de Rusya, önde gelen tahıl ürünlerinde küresel gıda ihracatçılarıyken, Rusya dünyanın en büyük ham petrol üreticisidir. İki ülke arasında hüküm süren çatışma, bu ürünlerin kıtlığına ve bunun sonucunda fiyatların hızla yükselmesine neden oldu. Enflasyona benzer şekilde, bu muhtemelen kripto piyasalarını olumsuz etkileyecektir.

FED Satışı

Niceliksel sıkılaştırma önlemlerinin bir parçası olarak, Fed her ay 95 milyar dolar değerindeki varlıkları satmayı düşünüyor. Sonuç, hisse senedi piyasalarında, kripto piyasalarına da akabilecek artan baskıdır.

Gümüş Kaplama

Yukarıdaki olaylar belirsizliği artırarak hem kripto hem de geleneksel yatırımcılar için risk iştahını azaltıyor. Ancak Davis, bu bulutta gümüş bir astar görüyor:

Yani bir durgunluk olursa ve bir grup insan işini kaybederse ki bu korkunç bir BTW, o zaman #kripto para pompalayabilir!

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ