Birçok kişinin dilinde ayrı kelime var: Kripto paralar çok zor matematiksel işlemleri çözmek suretiyle çalışıyorlar.

Birçok kişinin dilinde ayrı kelime var: Kripto paralar çok zor matematiksel işlemleri çözmek suretiyle çalışıyorlar. Peki bu ne anlama geliyor? Hep birlikte bir bakalım.

Proof of Work yani işlem kanıtı sisteminin temel amacı hesap defteri tutan herkesin aynı deftere sahip olabilmesidir. Tabi burada bir güven meselesi bulunuyor. Bitcoin blokzincirinde güven kavramı insandan alınıp insani zaafları olmayan tarafsız şeylere teslim ediliyor. Yani matematiğe, bilgisayarlara ve fonksiyonlara. Eğer birisi kendi defterini yeni bir blok olarak blokzincirine eklemek istiyorsa bunun için bilgisayarının tarafsız gücünü kullanmak zorundadır. Yani matematiksel problemin çözülmesi gerekiyor.

Blokzincir teknolojisinde kriptografi , modern güvenlik sistemlerinden alışageldiğimizdeki gibi sadece şifre yaratmak ve çözmek için kullanılmıyor. Aynı zamanda sistemin çalışmasını mümkün kılan mekanizmanın kalbinde yatıyor. Zaten Bitcoin blok zincir sisteminin bu kadar güvenli ve etkili olmasıın sağlayan da kriptoloji. İşlem kanıt sisyeminde bilgisayara 256 basamaktan oluşan bir şifre çözdürülüyor. İşte burada SHA256 fonksiyonu devreye giriyor. SHA256 , bir taraftan verdiğiniz mesajı diğer taraftan şifreli olarak çıkarıyor. Peki zor soru denilen şey nedir?

Dinlediğin ve duyduğun işlemlerden oluşan blok, belli bir büyüklüğe ulaşınca, SHA256 fonksiyonunu uygulayarak 256 basamaklı bir şifre oluşturmak gerekiyor. Ancak bu şifrenin ilk 30 basamağının sadece cve sadece sıfırlardan oluşması gerekiyor. Bu kuralı sağlayan bir şifre oluşturmak için kendi hesap defterinde ürettiğin bloğun sonuna blli bir sayıyı eklemek gerekiyor. İşte bu sayıyı bulmamız gerekiyor. Bitcoin blokzincirinde sürekli karşımıza çıkan o meşhur zorlu matematik sorusu işte bu.

Kripto para madenciliği olarak verilen isim de işte bunun karılığı. Her yeni blok oluşturulacağı zaman bu sayıyı ilk bulan kişinin yani madencinin bloğğu geçerli sayılıyor ve diğerleri tarafından da doğrulandıktan sonra da blokzincirine ekleniyor. İşte kripto paralar , SHA256 ve matematiksel işlemlerin ifade ettiği anlam bu şekilde. Anlaşılması zor ama imkansız değil.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ