Shiba Inu kendisine "Dogecoin Katili" diyor. Ama öyle mi?

Shiba Inu ve Dogecoin Arasındaki Fark Nedir?

Shiba Inu kendisine "Dogecoin Katili" diyor. Ama öyle mi? Geçen ay, önde gelen ABD kripto para borsası Coinbase, enflasyonist para politikasıyla mücadele etmeye veya sansürsüz bir internet oluşturmaya değil, köpek temalı bir çift kripto para biriminin listelendiğini duyurdu.

Dogecoin'den (DOGE) sonra Doge Cash, Akita Inu ve Dogelon Mars da dahil olmak üzere bir dizi başka proje harekete geçti. En başarılısı Shiba Inu (SHIB) idi. Binance'de çıkış yaptıktan birkaç hafta sonra, aynı memeden türetilmiş maskotu benimseyerek 9 milyar dolarlık bir piyasa değeri topladı. (O zamandan beri piyasa3.5 milyar dolara düştü.)

Ancak Shiba Inu'nun yaratıcısı "Dogecoin Killer" takma adını benimserken, SHIB ve DOGE farklı silahlarla savaşıyorlar.

Dogecoin ve Shiba INU

Dogecoin, Bitcoin'den türetilen Litecoin'den türetilen bir şaka koin. Ana kullanımı çevrimiçi ipuçları içindir, çünkü düşük fiyatı ve bolluğu, cebinizde asla kullanmayacağınız o kuruş gibi hissettirir. Sonsuz teklifi, her dakika 10.000 yeni DOGE oluşturulduğu anlamına gelir.

Ancak daha sonra, süper hayranlar Elon Musk ve Mark Cuban'ın yardımıyla Dogecoin, 27 Ocak'ta eski 0,01 dolarlık tavanını aştı ve asla geriye bakmadı. Bu yıl 68 sente ulaştı ve şu anki 29 sentlik fiyatıyla bile kripto para birimleri arasında yedinci en büyük piyasa değerine sahip.

Buna karşılık, SHIB, Dogecoin'in meme ve LOL değerlerine bir şekilde uygun görünen “merkezi olmayan kendiliğinden topluluk oluşturma deneyi” olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, tokenomikleri çok farklıdır. Çok yüksek de olsa 1 katrilyonluk bir limit teklifi var. Proje, Ethereum'un kurucu ortağı Vitalik Buterin'e %50 bağışladığı için bu, etkin bir şekilde yarıya indirildi… daha sonra çoğunu yakmadan önce hayır kurumuna büyük bir pay verdi.

DOGE bir para birimidir ve SHIB bir token’dir

Bu terimler sıklıkla birbirinin yerine kullanılsa da, para birimleri kendi blok zincirlerinde bulunurken, tokenler başka bir blok zincirinin altyapısı üzerinde çalışır. Bu önemlidir çünkü Shiba Inu, Ethereum geliştirme kararlarına tabidir ve tokene olan talep, ağ işlemlerini engelleyebilir ve kart genelinde Ethereum tabanlı tokenler için ağ işlem fiyatlarını artırabilir.

WOOF Belgesine göre, Shiba Inu'nun kurucusu Ryoshi, "tasarımının harici düzenlemelerden herhangi bir etki olmaksızın değişip gelişmeye devam etmesini sağlamak için" Ethereum'un üzerine inşa etmeyi seçti. Ayrıca, Ethereum “zaten güvenli ve iyi kurulmuştu” ve bunun üzerine merkezi olmayan projelere izin veriyordu.

Ancak asıl amaç, yatırımcıların diğer Ethereum tabanlı tokenleri doğrudan ve hatta Ethereum 2.0 güncellemesinden sonra "daha hızlı ve daha ucuz" alışverişinde bulunmalarına olanak tanıyan merkezi olmayan bir borsa olan ShibaSwap'a geçiş yapmaktır.

Onları farklı kılan ne olursa olsun, en azından ikisinin de bir mizah anlayışı var.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ