Siber güvenlik pazarı parçalanmış durumda

Siber güvenlik piyasasının 2017'de 120 milyar dolara çıkması bekleniyor. Siber güvenlik pazarı oldukça büyük bir pazar. 2017 ve 2021 yılları arasında tahminen Bileşik Yıllık Büyüme Oranı % 9.5 iken , herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermemektedir.

Bu, yeni başlayan şirketlerden çok uluslu şirketlere milyarlarca dolarlık binlerce şirketten oluşan muazzam bir pazardır. Peki ya müşteri tabanı? Temelde, internet erişimi olan herkes kesinlikle bir müşteridir.

Endüstrinin gelen tehditler karşısında genişlemesi ve Equifax ihlali gibi küresel saldırıların artması nedeniyle harcamaların bu yıl 90 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor .

Dışarıdan bakıldığında siber güvenlik endüstrisi, mevcut gücün gücüne gidiyor gibi görünüyor. Bu da yanlış olmayacak.Çünkü bu gülünç derecede yüksek bir talep seviyesine sahip patlayan bir sektör. Ancak, mükemmel olmaktan çok uzaktır.

Siber güvenlik dünyasında ele alınması gereken birçok konu var ve son zamanlarda ortaya çıkan fidye saldırıları, büyük güvenlik ihlalleri ve DDoS saldırılarıyla birlikte çalışmaya başlamak için daha da acil bir dava var.

Bu Zayıf Yönler Neler?

Siber güvenlik "Aşil topuğu", çelişkili bir şekilde çeşitli yalanlar söyleyebilir. Sektör, her biri benzersiz bir güçlü ve zayıf yönleri olan, etkili olma açısından birbirine oldukça yakın olan bir çok rakip şirketten oluşuyor.

AVG, Symantec, CheckPoint ve Kaspersky gibi büyük isimlerle birbirlerine yakın olduklarını ispatlayan siber güvenlik sağlayıcılarını birbirinden ayırmak her zaman zordu.

Sorun şu ki, bu şirketler grubu parçalanmış durumda .

Büyük güvenlik sağlayıcıları arasında küçük bir işbirliği var. Bu bir problem, çünkü her şirket kendi güçlü noktalarına ve kendi dezavantajlarına sahiptir. Bir güvenlik sağlayıcı, fidye saldırılarına karşı savunmada dünyanın en iyisi olabilir, ancak IoT sorunlarıyla uğraşmak korkunç olabilir.

Bu zayıf nokta, IoT konusunda uzmanlaşmış başka bir sağlayıcı ile işbirliği yaparak kolaylıkla ele alınabilir, ancak bu tür takım çalışması nadirdir.

Dahası, bir müşterinin müşterileri belirli bir saldırıyla vurulursa, tehdide ilişkin bilgilerin diğer sağlayıcılara ulaşması uzun zaman alabilir. Bu zaman aralığında, saldırganlar çok daha fazla zarar verebilir.

Büyük güvenlik sağlayıcıları arasında etkin bir iletişim ve koordinasyon eksikliği, bu hizmetlerin kullanıcıları için ciddi sonuçlar doğurabilir. Harvard Business Review, en iyi çevrimiçi yazılımın yalnızca yeni tehditlerin% 5'ini yakaladığını gösteren şaşırtıcı bulguları yayınladı.

Bu, siber güvenlik şirketlerinin, ortaya çıkan tehlikeleri bulmak ve onları durdurmak için yeterince şey yapmadığını gösteriyor. Bir sektörde giderek vazgeçilmez hale gelen devasa kör noktalar oluşuyor.

Mali Açıdan Rahatsız Edici

Siber güvenlik pazarının parçalanması güvenlik açısından sadece bir sorun değildir.

En iyi güvenlik yazılımı bile özgür değildir. Kullanıcılar, iyi bir program için bir yere yılda 50 dolarlık para ödemeyi düşünebilir. Eğer, yalnızca bir adet satın alıyor iseniz bütün parayı almayacaktır. Ancak bir tehdit aralığına karşı ideal, eksiksiz bir koruma için, sadece bir güvenlik sağlayıcısı yeterli olmayacaktır.

Veri paylaşımının olmaması nedeniyle, internet kullanıcıları, farklı programların çeşitli kör noktalarını kapsamak ve farklı güçlü yönlerinden yararlanmak için bir dizi aboneliğe ihtiyaç duyacaktır.

Açıkçası çok maliyetlidir ve kurumsal güvenlik bütçesi avantajı olmaksızın çoğu bireysel kullanıcı için gerçekten uygun değildir.

Bununla birlikte, başarısız olmanız, bilgisayarınızı saldırıya açık bırakmanız demektir.

Peki Cevap Nedir?

Neyse ki, çeşitli güvenlik programları için ödeme yapmak ve saldırganlara teslim olmak arasında doğrudan bir seçim olmak zorunda değil.

LevelNet , siber güvenlik endüstrisinin parçalanmasına tamamen benzersiz bir çözüm sunan bir ICO'dur .

Onların fikri, sıradan internet kullanan insanlar ve şirketler arasında, belkide kendi siber güvenlik yazılımı zaten yüklü olan bir ağ oluşturmaktır.

Ağ yeterince büyük olduktan sonra, bunu oluşturan kullanıcılar veya 'düğümler' arasında hızlı ve kolay bir şekilde bilgi paylaşmak mümkün olacak. Bu şekilde, tek bir kullanıcı mevcut güvenlik yazılımları aracılığıyla bir tehdit tespit ederse, bu bilgiler ağın geri kalanına hızla yayılacaktır.

Dağıtılmış bir süper antivirüs olarak düşünün (tüm antivirus programlarınızla kombine edilir).

Tehditlere, risk düzeylerine göre koordine edilmiş, ölçülü bir yanıt vermeye ve çoklu güvenlik sağlayıcılarının algılama güçlerini zahmetsizce birleştirmeye izin verir.

Ve maliyeti? Aylık sadece 0.99 USD, üst düzey güvenlik programlarının bir yığınına abone olma gereksinimini ortadan kaldırıyor.

Bunun gerçekten zaman geldi ve yalnızca dijital suçların arttığı bu zamanlarda, siber güvenlik dünyasının ihtiyaç duyduğu bir silah olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ