Blockchain oylaması, bu ayın başlarında Iowa Demokratik Kafkasya'daki mobil oylamada yapılan kötü oylamaya rağmen ABD'de daha fazla ilgi kazanıyor.

Siber Güvenlik Şirketi Kaspersky Blockchain Tabanlı Oylama Makinesini Sunuyor

Blockchain oylaması, bu ayın başlarında Iowa Demokratik Kafkasya'daki mobil oylamada yapılan kötü oylamaya rağmen ABD'de daha fazla ilgi kazanıyor. Blockchain teknolojisinin ön planında yer alan şirketler, geliştirdikleri ürünlerin sadece küresel ekonomiyi dönüştürmekle kalmayıp aynı zamanda seçmenlerin oylarını kullanma şekillerini de fark ediyorlar.

Bu hafta, kripto para birimi endüstrisini ve ortaya çıkan dijital varlıkları izleyen bir siber güvenlik firması Kaspersky Lab tam da bunu yaptı. Şirket, Kasım 2017'de piyasaya sürülen ve çevrimiçi oylamanın etkili ve güvenli bir yolu olarak tasarlanmış sistem olan Polys'i kullanarak yeni bir tipte blockchain tabanlı oylama makinesi tanıttı.

Teknolojik Yeniliklere Ayak Uydurmaya Çalışırken Oy Kullanma

Kaspersky'nin merkezi Moskova'da olmasına rağmen, şirketin Amerika Birleşik Devletleri ve dünyada ofisleri bulunmakta. Rusya'nın 2016 Cumhurbaşkanlığı Seçimi'ne müdahalesinin raporlarını takiben ABD vatandaşları bu yeniliklerden bazılarını gelecek seçimlerde oy vermenin alternatif yolları olarak görebilirler.

Blockchain tabanlı oylama sistemleriyle seçim sahtekarlığını önlemek birkaç hükümet tarafından zaten araştırılmıştır. Seçimde birini kullanan ilk ülke 2018'de blok zincirine verilen oyların yaklaşık % 70'ini kaydeden Sierra Leone idi. Daha yakın zamanda Hindistan Baş Seçim Komiseri vatandaşlarının blockchain ile oy kullanacaklarını açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkeler hala birkaç seçim için kağıt oylamaya güvenirken, Polys tarafından geliştirilen alternatif seçmenlere kripto para işleminin güvenliğiyle kendi evlerinin rahatlığında sivil görevlerini yerine getirme kolaylığı sunabilir. Polys Proje Lideri Roman Aleshkin, geleneksel oy kullanma yöntemlerine göre faydalarını açıkladı:

“Müşterilerimizle konuşarak, kağıt tabanlı oylama düzenlerken karşılaştıkları sorunları ve rahatsızlıkları anlıyoruz. Polys platformumuzdan gördüğümüz gibi, e-oylama bu sorunların bazılarını çözerek uzaktan katılım için daha fazla olanak ve hatta gençlerin katılımını artırabilir. ”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ